Co i jak po wykonaniu tatuażu

Aby Twój tatuaż pozostał na dłużej w dobrej formie musisz po jego wykonaniu spełnić określone warunki. Powinieneś wiedzieć, że wytatuowana skóra jest wrażliwa na dotyk, delikatna, cieplejsza, jakby po opalaniu na słońcu. Całe to uczucie mija po jednej dobie, ale możesz pomóc ciału przejść ten etap gojenia.

Kiedy usunąć folię

Tuż po zabiegu tatuażysta zabezpiecza świeży tatuaż folią, którą powinno się zdjąć w miarę możliwość jak najszybciej. Jednak ważne jest aby nie robić tego w trakcie drogi do domu, a po dotarciu na miejsce. Pod folią zbiera się osocze krwi, którym nie należy się przejmować, gdyż to naturalna reakcja skóry na ingerencje z zewnątrz. Po zdjęciu folii tatuaż trzeba umyć mydłem i letnią wodą. Myć należy do chwili gdy ze skóry zejdzie całe „śluz” wytworzony pod folią. Można ochłodzić tatuaż kilka minut zimną wodą, to przyspiesza proces gojenia zamykając naruszony naskórek. Na sam koniec należy osuszyć miejsce miękkim ręcznikiem papierowym, nie można trzeć.

Mycie tatuażu

Ważne jest aby w pierwszym tygodniu gojenia nie myć tatuażu w gorącej wodzie, należy brać tylko krótkie i letnie prysznice. Przez pierwsze dni należy koniecznie przemywać tatuaż rano i wieczorem, można też w trakcie dnia jeśli poczujemy że jest taka potrzeba. Należy pamiętać aby przez pierwsze trzy tygodnie nie pływać w basenach, i wodach lądowych.

Smarowanie tatuażu

Po każdym myciu wytatuowane miejsce smarujemy cienką warstwą maścią do tatuażu. Wpływa ona na prawidłowe gojenie tatuażu oraz powoduje zachowanie jego oryginalnego koloru. Maść wklepujemy.

Nie drap gdy swędzi

Skóra podczas gojenia może swędzieć, łuszczyć się a wyschnięte części naskórka mogą stopniowo odpadać. Zdecydowanie odradzamy drapanie, skubanie oraz odrywanie naskórka. Może to prowadzić do powstania blizn oraz ubytków tatuażu, który trzeba będzie poprawiać. Swędzenie jest naturalnym objawem gojenia się skóry.

Nie zakładaj żadnych opatrunków

Skóra ma oddychać.