Jak pielęgnować i dbać o tatuaż, aby dobrze się goił i był wyraźny przez wiele lat
Pielęgnacja tatuażu nie jest skomplikowanym procesem, ale wymaga dokładności i systematyczności. Dobre wykonanie tatuażu to podstawa, ale warto również o niego dbać, by jak najdłużej cieszyć się jego doskonałą jakością. Jeśli zależy Ci, by Twój tatuaż nie stracił wyrazistego koloru i ostrych konturów. Jeśli chcesz, by przez lata idealnie prezentował się na Twojej skórze. Przygotuj się do odpowiedniego postępowania z nim tuż po zabiegu.
Jak przygotować się na wykonanie tatuażu?
Pielęgnacja tatuażu powinna zacząć się jeszcze przed jego wykonaniem. Skóra, którą chcemy ozdobić, nie powinna być opalona, tak aby tatuator mógł dobrać odpowiedni kolor tuszu. Kilka dni przed wizytą powinno się smarować skórę dobrej jakości balsamem czy kremem, który odpowiednio ją nawilży i zmiękczy.
Ważne jest aby na sesje przyjść trzeźwym. Używki rozrzedzają krew i mogą się również przyczynić do stwardnienia skóry. Specjaliści podkreślają również, by przez kilka miesięcy (3-6) przed sesją nie stosować żadnych sterydów. Przed wykonaniem tatuażu dobrze jest się porządnie wyspać i zjeść wartościowy posiłek, by wzmocnić organizm. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu.
Miejsce owłosione należy ogolić, najlepiej 2 dni wcześniej. Skóra podczas zabiegu nie powinna być podrażniona. To utrudni pracę i zwiększy dolegliwości bólowe.
Jak pielęgnować świeży tatuaż tuż po zabiegu?
Tatuator standardowo na zakończenie „zabiegu” przemywa skórę, dezynfekuje ją i zabezpiecza folią. Zakłada opatrunek w postaci folii, który należy zdjąć po 2-4 godzinach, a skórę przemyć bardzo delikatnie wodą i mydłem. Skórę osuszamy papierowym ręcznikiem, pamiętając o unikaniu gwałtownego tarcia. Po zdjęciu folii skóra powinna pooddychać. Na wytatuowane miejsce nakłada się cienką warstwę maści, najlepiej wklepując ją, tak aby widać było lekkie błyszczenie. Takie działanie należy powtarzać 3–5 razy dziennie. Pamiętaj aby przed każdą aplikacją myć ręce!
Czystą folie można jeszcze zakładać podczas snu i na czas wyjścia z domu, żeby uniemożliwić osadzanie się na ranie zanieczyszczeń czy przywieranie rany do ubrań. Folię nakładamy nie dłużej niż przez 2-3 dni. Po tym czasie rana powinna przestać się sączyć. To bardzo ważne, by skóra mogła oddychać. Dzięki temu znacznie szybciej się zagoi. Folia blokuje dopływ powietrza.
Warto zrezygnować z intensywnych treningów, podczas których skóra mocno się poci. Długie kąpiele należy zastąpić szybkimi prysznicami. Zdecydowanie przez jakiś czas trzeba unikać basenów, zrezygnować z wizyt w solarium oraz na saunie przez 3-4 tygodnie po wykonaniu tatuażu. Przynajmniej przez tydzień po zabiegu staraj się unikać alkoholu.
Podczas procesu gojenia naturalne jest pojawianie się strupków. Nie należy ich odrywać, należy poczekać aż same odpadną. Rana goi się najczęściej 2-3 tygodnie.
Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu
Całkowite zagojenie rany następuje wówczas, gdy skóra w miejscu zdobienia jest gładka, bez żadnych strupków i podrażnień. To nie oznacza jednak, że od teraz przestajemy o nią dbać. Nadal codziennie smarujemy ją specjalnym krem lub masłem do tatuażu. Tego rodzaju produkty zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry, będą również działać antybakteryjnie i ochronnie. Jeśli będziesz je systematycznie stosować, Twój tatuaż na długo zachowa świeżość, ostre kontury i wyraziste kolory.