Style tatuaży
Abstrakcyjny
To nowoczesny styl tatuaowania. Zwykle nie ma żadnego zarysu ani żadnej rzeczywistej struktury. Odbiega od tradycyjnego ukazywania zwierząt, ludzi i otaczającego nas świata.
Blackwork/Blackout
Ich bazą stała się mieszanka dużej powierzchni i czarnego pigmentu. Mylicie się, jeśli oczekujecie po niej niebanalnych misternych wzorów. W tym typie tatuaży chodzi o to, by równomiernie zakryć sporą część skóry czarnym tuszem.
Biomechanika/Bioorganika
Połączenie elementów biologicznych i mechanicznych. Tatuator najczęściej wykorzystuje większe partie ciała klienta tj. plecy, na których najlepiej widać te anatomiczne elementy ciała człowieka, przeplatające się z czystą technologią. Jest on idealny dla geeków i fanów science fiction. Tatuaże mogą być wykonane w kolorze, również techniką 3D.
Black and Grey (Czarno-Szary)
Tatuaż wykonany tą techniką powstaje z użyciem tylko czarnego tuszu i jego stopniowanych odcieni. Tatuowane w tym stylu portrety czy krajobrazy zachwycają detalami i głębią.
Celtycki
Przedstawiają skomplikowane wzory tworzące krzyże, spirale, węzły, runy, drzewa, motywy roślinne i zwierzęce (koń, dzik, wilk, byk, łosoś). Ich tajemniczy i mistyczny charakter powoduje, że nadal są chętnie wybieranym motywem zdobiącym ciało.
Chicano
Ten styl jest jednym z najbardziej popularnych i łatwo rozpoznawalnych. W latach 40-tych był popularny wśród latynoamerykańskich gangsterów. Najczęstsze motywy to Matka Boska, Jezus, inni święci, cytaty z Biblii.
Dotwork
Cieszy się rosnącym gronem entuzjastów. To styl w którym dominującą rolę wiodą tytułowe „kropki”, z których tatuażyści tworzą kombinacyjnie połączone szeregi linii. Styl ten idealnie sprawdza się w geometrycznych kompozycjach, modnych od niedawna mandalach oraz w przeróżnych czarno – białych pracach. Dobrze wykonany dotwork może być idealnym sposobem do podkreślenia cieni, bądź do uzyskania efektu 3D.
Line work / Fineline („cienka linia”)
Styl lubiany przez kobiety. Subtelny, delikatny, minimalistyczny, pełny drobnych detali. Jeden z nowszych stylów w świecie tatuażu, który dopiero zdobywa popularność. Ładnie prezentują się tu liście, figury geometryczne, kwiaty, napisy stylizowane na ręczne pismo.
Geometryczny/Ornamenty
Cechuje się prostotą i wyjątkową efektywnością jednocześnie. Ma niepowtarzalny wygląd i głębokie znaczenie symboliczne. Wzory kół, linii, strzałek i trójkątów stały się trendem w najlepszych salonach tatuażu. Symbole te mają bezpośredni związek z alchemią, praktyką popularną od starożytności aż do czasów renesansu, która obejmowała eklektyczną znajomość różnych religii, a także elementy astrologii, ezoteryki i mistycyzmu.
Graficzny/Sketch
Są to najczęściej czarno-szare kompozycje przypominające ołówkowe, bądź flamastrowe rysunki. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj wszelakie detale, a sam styl dobrze komponuje się w różnych portretach i tatuażach z motywami zwierzęcymi. Ostatnio na kanwie tego stylu narodził się popularny teraz trend tatuowania wszelakich figur geometrycznych.
Grawiura/Ryciny
Tatuaż imitujący technikę wyrytego druku wklęsłego. Tatuaże w tym stylu wykonane są czarnym tuszem, mają prostą formę i często zawierają dużo detali.
Gotycki
Styl sprawdzi się wśród osób lubiących mroczne klimaty. Tatuaże te zainspirowane są naturą oraz chrześcijańską sztuką średniowieczną. Popularne wzory to m.in. czaszki, pentagramy, kostuchy, róże oraz różańce. W tym stylu tatuowane są także popularne ostatnio „underboob tattoos” – romboidalne kształty pod biustem, obrazujące bogatą gotycką biżuterię.
Handpoke
To technika wykonywania tatuażu bez użycia maszynki. Tatuaż powstaje poprzez wbijanie igły z tuszem oraz układanie kropek w konkretny wzór. Takie tatuaże są czasochłonne, gdyż kilkukrotne trzeba wbić igły, by tatuaż był wycieniowany. Dlatego też techniką handpoke wykonuje się przeważnie niewielkie tatuaże.
Ignorant / pato tattoo
Mocne hasła, odważne rysunki i przekleństwa to kwintesencja stylu "ignorant tattoo”. Od niedawna jest jednym z najpopularniejszych trendów w tatuowaniu, wzbudzający dużo emocji ze względu na wzory balansujące na granicy dobrego smaku. To tatuaże zawierające przekleństwa, dwuznaczne teksty, wulgarne symbole czy sceny, tylko dla odważnych. Niektóre naprawdę mogą szokować. Jest to styl szczególnie popularny wśród klientów w przedziale wiekowym 18-25 lat, zawierający ograniczoną liczbę elementów i prosty pod względem konstrukcji wzór.
Irezumi (Japoński)
Najbardziej egzotyczny styl, charakteryzujący się ogromną wielobarwnością. Czarny, czerwony, zielony, indygo i żółty, to pięciu podstawowych kolorów używanych do dekorowania skóry. Kompletny tatuaż japoński pokrywa całe ciało (w tym genitalia) z wyłączeniem twarzy, szyi i dłoni oraz wąskiego pasa skóry tułowia od końca szyi do pępka. Najczęściej spotykane wzory to smoki, samurajowie, ninja, karpie koi, jak również motywy pochodzące z ukiyo-e, rodzaju japońskiego drzeworytu.
Kaligrafia
Styl bazujący na wykorzystaniu czcionki lub bardzo precyzyjnych i stylizowanych wzorów. Styl kaligraficzny może czerpać z klasycznych wzorów pisma z zamierzchłych czasów, po współczesne, kojarzone z pismem dzisiejszym.
Minimalizm
Jak sama nazwa wskazuje tatuaże w stylu minimalistycznym są bardzo małe (np. wielkości monety) ale nie koniecznie proste. Zaletą minimalistycznych tatuaży jest ich względnie niska cena, możliwość łatwego ukrycia i minimalny ból w trakcie tatuowania.
Modern/Kubizm
Tatuaże w tym stylu są odważne i kolorowe. Odrzuca się w nich reguły perspektywy z jednoczesnym uproszczeniem geometrycznych elementów kompozycji. To połączenie awangardy i street-artu na skórze.
Neotradycyjny
To styl „starej szkoły” który ewoluował wraz z nowoczesnymi możliwościami.Wciąż mają gruby kontur i nasycone kolory, ale nowe techniki tatuowania pozwalają na uzyskanie jakości „3D”.Nowe tatuaże o niebywałej jakości przenoszą starą tematykę na zupełnie nowy poziom.
Newschool/Graffiti/Cartoon
Charakteryzuje się wyraźnymi konturami, szeroką gamą jaskrawych kolorów. Jest ulepszoną wersją oldschoolu, stawia na detale i przywiązuje większą uwagę do cieni. Dobrze odnajdą się w nim miłośnicy graffiti i kreskówek.
Oldschool
Są to tradycyjne wzory, stawiające na prostotę i klasyk, o czarnych grubych konturach, z wypełnieniem w żywych kolorach. Najpopularniejsze motywy w tej technice to róże, czaszki, wizerunki kobiet, sztylety, serca, imiona. Kojarzą się nieco z marynarzami, którzy niegdyś tatuowali sobie wizerunki swoich wybranek. Obecnie oldschool wraca do łask.
Polinezyjski/Tribal
Tradycyjny tatuaż był swoistym językiem – znakiem przynależności do plemiennej społeczności. Często spotykane są zdobienia wyglądające jak indyjskie mandale, które zamiast elementów roślinnych mają geometryczny, surowy układ kresek i kropek. Tatuuje się również ramiona lub nogi dookoła tworząc obręcze, spirale i linie faliste. Najczęstszymi motywami tatuaży polinezyjskich jest fauna i flora oceanu, elementy typowego wyposażenia wojowników oraz motywy religijne, związane ze starymi wierzeniami. Pojawiają się rekiny, żółwie, jaszczurki, płaszczki, strzały, przedstawienie fal oceanicznych oraz dawnych bogów i legendarnych bohaterów. Styl polinezyjski utrzymany jest jedynie w barwie czarnej, wprowadzanie kolorów wiąże się z wpływem kultury popularnej.
Realistyczny
Najpopularniejszy styl tatuażu. Starannie wykonany jest dziełem sztuki. Do jego sporządzenia niezbędna jest wprawa, perfekcyjna dokładność i zdecydowanie talent tatuatora. Realistyczne motywy wykonywane są w czerni i bieli, choć odpowiednie użycie koloru potrafi wnieść do takiego tatuażu sporo życia i nadać mu głębi. Ten styl wykorzystywany jest najczęściej przy tatuażu portretowym, ale równie dobrze sprawdza się w tatuażach z motywami fauny i flory lub odrealnionych kompozycjach abstrakcyjnych.
Surrealizm/Horror
Jest niewątpliwie jedną z najdziwniejszych form sztuki tatuaży i jedną z najbardziej imponujących. Artysta nie tylko musi użyć szalonej kreatywności, aby wymyślić pomysł, ale także bardzo wykwalifikowaną rękę, aby wprowadzić go w życie. Ten styl obejmuje wszystko, od Salvadora Dali po fantastyczne potwory i niespójne koszmary. Jest pełen symbolicznych scen, dziwnych scenariuszy przypominających sny i dziwacznych stworzeń.
Trash Polka
Pochodzący z Niemiec styl z wzorami łączącymi w sobie realistyczne obrazy, rozmazane smugi i napisy, tworząc bogate i wieloznaczne kolaże. Tonacja tatuaży zachowana jest w czerni, czerwieni i szarości, co nadaje tym wzorom dramatyczny efekt.
UV Ink/Black Light
To tatuaże wykonane z barwników, które są widoczne w świetle ultrafioletowym. Atrament ultrafioletowy (UV) pochłania światło w ciągu dnia i świeci, gdy zapada ciemność.
Watercolor
Styl który stawia na akwarelowe barwy oraz niesamowicie mocną intensywność kolorów, które bardzo często wychodzą poza kontury i czasami specjalnie kształtowane są na wzór kleksów. Tatuaż akwarelowy wygląda prawie jak obraz namalowany farbą. Ten styl polecany jest głównie do tatuaży abstrakcyjnych, bądź kompozycji wywodzących się z tematyki baśniowej.
White Ink
Tatuaż wykonany tylko i wyłącznie białym tuszem. Wymagają intensywniejszej pielęgnacji niż typowe tatuaże, a utrzymanie oryginalnego wyglądu białego atramentu jest trudne.