Tatuaż na dłoni — czy to dobry wybór?
Miejsce wykonania tatuażu ma duże znaczenie, ponieważ może mieć wpływ na pracę, którą wykonujemy - niestety we współczesnym świecie nie wszędzie panuje tolerancja w tym obszarze, więc warto o tym pamiętać. Takim kontrowersyjnym, a zarazem niesamowicie ciekawym miejscem na dziarkę jest dłoń. Tatuaże na dłoni z jednej strony zachwycają, a z drugiej prowokują pytania o ich trwałość i odczucia podczas samego tatuowania.
Tatuaż na dłoni — czy warto się na taki zdecydować?
Jest to co prawda odważne posunięcie i musi być dobrze przemyślane, niemniej efekty często bywają urzekające. Tatuaż na dłoni może w niesamowity sposób domykać kompozycję rękawa, który już posiadamy, a z drugiej strony może stanowić odrębny element, który powoduje, że sam tatuaż jest bardziej widoczny - jeżeli nie posiadamy innych dziarek na ręce. Decydując się na taką ozdobę należy wcześniej zaplanować czas rekonwalescencji, aby pozwolić skórze zagoić się w bezpieczny sposób. Warto wtedy poprosić kogoś o pomoc w czynnościach takich jak mycie naczyń, czy podczas przygotowywania posiłków, aby niepotrzebnie nie pomoczyć tatuażu oraz aby nie dostały się do niego bakterie.
- Dłonie to jedno z moich ulubionych miejsc do tatuowania. Co prawda, gojenie na kostkach palców jest często problematycznym i zazwyczaj potrzebuje malej poprawki. Ale również zauważyłem, że na damskich dłoniach te tatuaże przyjmują się lepiej, skóra jednak jest bardziej delikatna i zadbana. Więc, przed tatuowaniem dłoni, parę dni przed sesją, dobrze zacząć nawilżać ręce kremem. A do tego fajnie jeszcze zrobić peeling, aby usunąć cząsteczki starej skory - mówi Taras Kruk z Pióro Tattoo Studio w Łodzi.
Najmodniejsze wzory tatuaży na dłoni
Tatuaż na dłoni damski może być subtelny i niewidoczny na pierwszy rzut oka. Ciekawym motywem są tatuaże przypominające mehendi, czyli hennę - zwyczaj malowania dłoni henną kultywowany jest w Indiach, Afryce oraz Azji i oszałamia on szczegółowością. Taki typ tatuażu ma barbadoska wokalistka Rihanna, która posiada imponujący wzór na prawej dłoni. Interesujący motyw tatuażu na palcach dłoni (godny rozważenia) to imitacja pierścionka - tatuują go zarówno kobiety jak i pary, które rezygnują z klasycznych obrączek na rzecz tatuażu. Wersja florystyczna stanowi subtelniejszą opcję. Kolejną kobiecą propozycją są delikatne gwiazdki na dłoni, prowadzone od nadgarstka aż po kciuk - posiadając taki tatuaż, zwracający uwagę manicure nie jest potrzebny. Interesującą ozdobę stanowi mały tatuaż literka z boku palca - nierzadko symbolizuje pierwszą literę imienia tatuowanej dziewczyny lub bliskiej jej osoby.
Przejdźmy do męskich tatuaży na dłoni - tu wzory są częściej większe i ciemniejsze. Królują tu czaszki, twarze, róże, czy dzikie zwierzęta. Ciekawą propozycją wśród panów jest róża wraz z łodygą na kciuku, pociągnięta aż po nadgarstek. Przykładem osoby publicznej posiadającej okazałe tatuaże na dłoniach jest Post Malone - amerykański wokalista. Piosenkarz posiada na prawej dłoni niedźwiedzia, a na lewej kostuchę oraz wiele mniejszych fillerów na palcach i kościach. Kolejną wersją ozdoby na dłoni cenionej wśród mężczyzn jest jaskółka, znajdująca się pomiędzy kciukiem, a palcem wskazującym. Modnym wzorem są także litery na zewnętrznej części palców, tworzące napisy.
- Od strony estetyki, to myślę, że tatuaże na dłoniach dopełniają gotowe rękawy i tworzy to całość. Często na palcach robię nie masywne i wyostrzone elementy, które wizualnie mogą wydłużyć palce i rękę w całości. Tak wyszło, że te wzorki co robię, to dobrze się układają na takich miejscach jak dłonie i szyje. Na początku to było strasznie meczące, żeby po prostu odbić symetryczny wzór na takich ruchomych miejscach. Ale wypracowałem parę patentów i powiem, że da się dostosować i fajnie się przy tym bawić - dodaje Taras Kruk.
Oryginalnym miejscem na tatuaż jest wewnętrzna część dłoni, zarówno dla panów jak i pań. Miejsce to jest ruchome, podczas każdej próby zaciśnięcia dłoni świeży tatuaż "pracuje", a co za tym idzie wolniej się goi, niż dziarka w miejscu bez zgięć. Poza tym ręce często myjemy, podnosimy nimi przedmioty, są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych, niż chociażby plecy czy nogi, które łatwiej możemy zakryć przed promieniowaniem UV. Najlepiej sprawdzą się tu proste motywy, ponieważ przy bardziej skomplikowanych wzorach szansa na rozlanie tuszu jest większa - mandale, serca, róże o prostych konturach będą dobrym wyborem. Jest to odważne miejsce na dziarkę, ale niebanalne i robiące duże wrażenie.
Tatuaż na dłoni — czy jest bolesny?
Prawda jest taka, że każdy tatuaż powoduje dyskomfort. W końcu jest to rozcinanie tkanki i wtłaczanie tuszu pod skórę. Próg bólu każdego z nas jest inny - i tak jedni przysypiają na sesjach tatuażu, a inni zaciskają pięści z bólu. Generalnie poziom dokuczliwości dziarania na dłoni określany jest jako średni, tj. większość z nas nie uda się wówczas na drzemkę, ale też nie wybiegnie z wrzaskiem ze studio tatuażu. Tym samym jest to warte rozważenia miejsce na dziarkę.
Jak wygląda pielęgnowanie świeżego tatuażu na dłoni?
Pielęgnacja tatuażu na dłoni wygląda podobnie jak w każdym innym miejscu na ciele. Należy wykonać tatuaż w sterylnym studio, zakupić specjalny produkt do gojenia dziarek (krem, masło, emulsja - forma nie ma znaczenia, liczy się skład), żel lub mydełko do przemywania (może to być dedykowany specyfik do tatuaży, mydełko ze srebrem koloidalnym lub mydło dla alergików, niezawierające substancji zapachowych) oraz ręczniki papierowe do osusza dziarki. Nierzadko tatuatorzy po wykonanej pracy zamiast nakładać na skórę second skina (specjalną folię do tatuaży) lub przezroczystą folię śniadaniową - nakładają na dłoń sterylne rękawiczki, wycinając dziury na koniuszki palców, aby nie zapocić ręki. Co studio to inne sposoby, niemniej zależy to także od wielkości tatuażu. Na małą gwiazdkę na środku dłoni z pewnością wystarczyłby kawałek second skina. Jeżeli chodzi o pielęgnację w zaciszu domowym należy przemywać dłoń co kilka godzin i pokrywać cienką warstwą specyfiku do pielęgnacji. Proces ten trwa średnio 3 tygodnie - u każdego z nas czas ten może się nieznacznie różnić.
- Dłoń jest miejscem, które bardzo niechętnie tatuuję i prawie nigdy nie podejmuję się wykonania tatuażu, w tym właśnie miejscu. Ostatnio zrobiłam wyjątek i wykonałam tatuaż Venoma, ponieważ klient jest już praktycznie cały pokryty tatuażami (drugą dłoń też ma wytatuowaną) i totalnie liczył się z ryzykiem, jakie ze sobą niesie dziaranie dłoni. Pielęgnacja takiego miejsca jest super trudna, proces gojenia mega ciężki i długotrwały. Samo tatuowanie też nie należy do łatwych. Tatuaże na dłoni bardzo szybko się starzeją i tracą kolor, ale jeśli dobrze o niego zadbamy, nawet w najtrudniejszym miejscu ma szansę na zajebisty wygląd nawet przez wiele lat lub dożywotnio – mówi Ewelina Sienek-Marcula z Przestrzeni Artystycznej w Warszawie.
Inspiracje na tatuaż na dłoni można czerpać praktycznie wszędzie. Jedynym ograniczeniem powinna być nasza wyobraźnia i zdrowy rozsądek - aby wzór cieszył nasze oko jak najdłużej i nie rozlał się tak łatwo. Jeżeli mamy wątpliwości i nie możemy się zdecydować co do motywu, skonsultujmy się z wybranym tatuatorem - z pewnością podpowie wzór, który będzie właściwy na dłoń.