Tatuaż róża — znaczenie i symbolika klasycznego wzoru
Trudno wyobrazić sobie bardziej kultowy wzór tatuażu niż róża. W świadomości ludzi motyw ten wciąż funkcjonuje, jako pierwsze skojarzenie ze słowem „tatuaż”. Moda się zmienia, a sztuka ozdabiania ciała nieustannie ewoluuje, jednak nadal myśląc o tatuażach, automatycznie widzimy oczami wyobraźni obraz klasycznej róży na ramieniu. Co stanowi o ponadczasowości tego romantycznego, roślinnego motywu? Jaka jest symbolika tego kwiatu i czy rzeczywiście nadal jest tak szalenie popularny? Dowiedzmy się czegoś więcej o tej absolutnej klasyce w sztuce tatuażu.
Tatuaż róża — czy wciąż są popularne?
Tatuaże z motywami roślinnymi w ostatnim czasie zyskują na popularności. Zwrot ku życiu w zgodzie z naturą i rosnąca świadomość ekologiczna wzmaga w ludziach pragnienie ozdabiania swoich ciał motywami roślinnymi. Jednak róża w sztuce tatuażu jest czymś więcej niż chwilową modą czy odzwierciedleniem pewnego lifestylu. Kwiat ten w naszej kulturze stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych i czytelnych znaków i niesie ze sobą potężną symbolikę. Róża kojarzona jest przede wszystkim, jako symbol miłości romantycznej, jednak znamienny jest także dualizm tego motywu, oznaczającego zarówno życie, jak i śmierć, czystość i cnotę, a także poświęcenie (np. w symbolice chrześcijańskiej), a jednocześnie namiętność i pożądanie. Delikatny kwiat kieruje nasze myśli ku przemijaniu, ale także ku nieskończoności przypisywanej wiecznej miłości. Ten ogrom nawiązań i znaczeń sprawia, że motyw róży w dalszym ciągu nie traci na popularności, o czym możemy się przekonać np. śledząc upodobania celebrytów. Gwiazdy takie jak Lady Gaga, Dua Lipa czy Justin Bieber mogą pochwalić się tatuażem z różą na plecach, ręce, dłoni czy szyi.
Miejsce na ciele idealne na tatuaż róża — ramię, przedramię, szyja
Kultowy kwiatowy motyw oprócz potężnego symbolu stanowi także piękną i estetyczna ozdobę ciała. Przed udaniem się do salonu, warto dobrze przemyśleć umiejscowienie swojego tatuażu z różą. Dla osób, którym zależy na bardzo subtelnym efekcie, doskonałym miejscem na ciele okaże się szyja, dłoń, kostka lub żebra. Może to stanowić atrakcyjną propozycją dla kobiet, gdyż drobny, filigranowy wzór np. na nadgarstku podkreśli piękno ciała i nada posiadaczce tatuażu zmysłowości i czaru. Róża na ramieniu, na plecach czy nad sercem pozwoli uzyskać efekt vintage, co jest idealnym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy chcą wyrazić swoją osobowość i temperament. Taki szkic można z powodzeniem połączyć z napisem lub innym motywem, np. motylem czy czaszką, który pogłębi symbolikę tatuażu i nada mu wyrazistego stylu. Uniwersalny charakter róży pozwala też na wkomponowanie jej do większego projektu, np. jako tło dla wytatuowania całego rękawa.
Tatuaż czarny czy kolorowy — jaki tatuaż z motywem róży wybrać?
Monochromatyczne tatuaże to absolutna klasyka, która w połączeniu z kultowym wzorem róży gwarantuje ponadczasowy efekt. Jednak ze względu na naturalne bogactwo barw tego pięknego kwiatu, warto rozważyć wprowadzenie do projektu koloru, który dodatkowo podkreśli jego znaczenie. Czerwień róży oznacza oczywiście intensywne uczucia mężczyzny i kobiety, miłość i namiętność, natomiast purpura może nawiązywać do magii, tajemniczości, majestatu. Biel tradycyjnie symbolizuje czystość i delikatność. Oprócz wyboru koloru, należy także zadecydować, czy róża będzie posiadała ciernie. Kwiat z kolcami świadczy o cierpieniu i bolesnych doświadczeniach, natomiast pozbawiony cierni oznacza ideał miłości.
Wybierając, jako tatuaż tak głęboko osadzony w naszej kulturze i świadomości symbol, jakim jest róża, możemy mieć pewność, że nigdy nie straci on na aktualności i znaczeniu. Ponadto o nieśmiertelności wzorów inspirowanych florą stanowi ich uniwersalne piękno i harmonijna estetyka. Jest to, więc idealna propozycja dla każdego, kto pragnie ozdobić swoje ciało na całe życie pięknym i ponadczasowym dziełem sztuki.
Milena Szczurowska