Birka Historical Tattoo Fest 2024 – Relacja z magicznego wydarzenia

W dniach 6-9 czerwca 2024 roku na malowniczej wyspie Birka w Szwecji odbyła się druga edycja Birka Historical Tattoo Fest. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło pasjonatów tatuażu i historii z całego świata, tworząc niezapomnianą atmosferę przenoszącą uczestników w czasy Wikingów.


Birka, jedno z najważniejszych centrów handlowych Skandynawii w epoce Wikingów, stała się idealnym tłem dla festiwalu, który łączy dawne tradycje z nowoczesną sztuką tatuażu. Żaneta Reliszko - Historicaltattoo, organizatorka festiwalu, opisuje go jako „pomost między dawnymi oraz obecnymi czasami”.

- Tak najprawdopodobniej wyglądała Birka ponad tysiąc lat temu, kiedy była wypełniona gwarem przybyszów z dalekich krain, kiedy rozbrzmiewały różne języki, zapachy, smaki oraz muzyka – dodaje.

Mistrzowie tatuażu z całego świata

Festiwal zgromadził 35 czołowych artystów tatuażu z ponad 20 krajów. Wśród nich byli dwaj prekursorzy tatuażu nordyckiego: Colin Dale oraz Kai Uwe Faust, obecnie lider zespołu Heilung. - To dzięki nim zakochałam się w całym procesie tatuowania bez prądu– wspomina Historicaltattoo.

Artyści prezentowali różnorodne style tatuażu, od nordyckich i celtyckich, przez bałtyckie, po prehistoryczne i ornamentalne. Tatuaże były tworzone różnymi metodami, w tym hand poke i hand tapping, a także nowoczesnymi maszynkami.

Uczestnicy festiwalu byli zachwyceni atmosferą i organizacją wydarzenia. Sean Parry, właściciel studia Sacred Knot z Llandudno w Północnej Walii, opisuje festiwal jako „największe jak dotąd zgromadzenie nordyckich artystów tatuażu. To dosłownie decydujący moment w historii współczesnego nordyckiego tatuażu”.

Raudr Rafn, artysta tatuażu z Flandrii Zachodniej, podkreśla zaś wyjątkowość festiwalu: - To nie konwencja, to spotkanie, powitanie, biesiada, zgromadzenie twórczych dusz, talentów i miłości na legendarnej wyspie. Birka, nie potrafię wyjaśnić, co dla mnie zrobiłaś. Mam wrażenie, że zasmakowałem Walhalli, tylko że nie walczyliśmy. Tworzymy, dzielimy się, pielęgnujemy, robimy to, co kochamy, wspólnie biesiadujemy i pijemy.

Wyjątkowa atmosfera i różnorodne atrakcje

Podczas festiwalu uczestnicy mogli nie tylko podziwiać tatuaże, ale także zanurzyć się w życie codzienne Wikingów. W obozie wczesnośredniowiecznej osady rekonstruktorzy prezentowali dawne rzemiosło, kuchnię i rytuały.

- Rozwinęliśmy rynek rzemieślników, u których można było nabyć repliki artefaktów historycznych najwyższej jakości, takich jak: biżuteria, wyroby z bursztynu, pudełka z kory brzozowej, meble oraz rzeźby drewniane, rzeźbione rogi do picia, krajki, szklane koraliki, futra i skóry, tekstylia, przędzę wełnianą barwioną roślinnie, orientalny jedwab, naalbinding, odzież i wiele innych – mówi Żaneta.

Odbywały się warsztaty z zakresu tekstyliów, śpiewu gardłowego, zielarstwa, rytuałów, posamentu, naalbindingu, motanek – magicznych lalek słowiańskich, tkania krajek, roli Volvy w społeczeństwie, tworzenia magicznych islandzkich znaków czy robienia kolczugi.

- Wiedzieliśmy, że festiwal to będzie niezwykły czas, jednak tegoroczny efekt przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! – cieszy się Żaneta.

Nie zabrakło także muzyki, która dodawała magii całemu wydarzeniu. Występy zespołów takich jak Daj Ognia, Javaryna, Vévaki oraz Marcina Rumińskiego z zespołu Krive wprowadzały uczestników w klimat epoki.

- To było bardzo wyjątkowe doświadczenie, ponieważ był to mój pierwszy raz w Szwecji i spędzenie kilku dni, gdzie była to najstarsza osada Wikingów w Szwecji – mówi Tiago Ragna, perkusista zespołu Daj Ognia.

Fot. Woedans Ruben Terlouw 

Gaj ze świętym ogniem i inne atrakcje

Jednym z centralnych punktów festiwalu był gaj ze świętym ogniem, nad którym czuwał kapłan Johan Sandmark wraz ze swoimi pomocnikami. Johan poprowadził także nocny Blót – nordycki rytuał ofiarny, który przyciągnął wielu uczestników pragnących doświadczyć autentycznych obrzędów Wikingów.

Nie zabrakło także bardziej współczesnych atrakcji, takich jak możliwość zdobycia unikalnych zdjęć kolodionowych na mokrej płycie autorstwa fotografa Jana Skwary. Jego wystawa zdjęć wykonanych 19-wiecznym aparatem podczas podróży do Indii była jednym z najciekawszych punktów programu. W festiwalu wzięli udział również inni mistrzowie fotografii, tacy jak Ruben Terlouw (Woedans), Asta Harbo (Thursarn), Cheyenne Olander (thedreamsofhistory).

Plany na przyszłość

Organizatorki Birka Historical Tattoo Fest już zapowiedziały kolejną edycję festiwalu, która odbędzie się w dniach 29 maja – 1 czerwca 2025 roku.
- Marzy nam się zlot oraz regaty łodzi Wikingów. Chcemy nadal rozwijać nasz rynek rzemieślników, część warsztatową oraz wykładową – mówi Veronica Björkman.

Historicaltattoo podkreśla również wyjątkowy charakter festiwalu: - Jestem rekonstruktorką wczesnego średniowiecza od ponad 25 lat, tatuuje od ponad 10 lat, w tym około 8 lat z wykorzystaniem metod bez prądu. Od dawna marzyłam o niezależnym wydarzeniu poświęconym historii, sztuce i rzemiosłu. Pomysł na takie spotkanie chodził mi po głowie od lat, ale czekałam na najlepszy moment – i teraz go znaleźliśmy!

Birka Historical Tattoo Fest to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz miłośników historii i tatuażu. Dla wielu uczestników to nie tylko festiwal, ale prawdziwe święto przyjaźni i wspólnoty, które pozwala na chwilę przenieść się w czasie do epoki Wikingów. Do zobaczenia w Birce za rok!

Konkursy i wyróżnienia

Festiwal obfitował w konkursy dla tatuażystów. Nagrody przyznawano w trzech kategoriach: The Best Tattoo Of The Convention, The Most Beautiful Tattoo Booth oraz Silly Stabbing. Zwycięzcy otrzymali nagrody od sponsorów, a ich prace były oceniane przez znakomite jury złożone z ekspertów z branży tatuażu.

The Best Tattoo Of The Convention:

The Most Beautiful Tattoo Booth / Najładniejsze stanowisko

  1. miejsce: Edgaras Bekeris, Edbe.handpoke, Litwa (Traditional Baltic Ornaments)
  2. miejsce: Aman Manai Durga Sipatiti, durgatattoofamily (Traditional Indonesian Ornaments)
  3. miejsce: Lars Martinen, larmatattoo (Nordic Nomads)

Silly Stabbing / Śmieszne Dźganie:

  1. miejsce: Kaija Thyra Asbirg, kaija_bodyart, Norwegia
  2. miejsce: Shaun Hogan, shogantattoo, Jersey, Wyspy Normandzkie
  3. miejsce: Ash Ivaldison, Villkat Arts, Walia