Na dupie sobie zrób! A najlepiej podczas Wrocław Tattoo Show!

Na czasie mar 04, 2022

Dziara, dziaba, tatuaż – rysunek na ciele, który powstaje w procesie wprowadzania specjalnego tuszu pod skórę za pomocą igły. Wykonywane były już w czasach starożytnych. Widniały m.in. na mumii egipskiej kapłanki, która pochodzi sprzed około dwóch tysięcy lat przed naszą erą.

Słowo tatuaż wywodzi się z języka samoańskiego i oznacza ‛malowidło', ‛rysunek'. W licznych kulturach tatuowali się przede wszystkim wojownicy, a w niektórych plemionach kolejne tatuaże na ciele pojawiały się u dorastających osób wraz z przekraczaniem kolejnych etapów dojrzewania. Przez większość czasu tatuaże były kojarzone zdecydowanie negatywnie. Rysunkami na ciele oznaczano m.in. greckich niewolników, rzymskich skazańców, a w późniejszych czasach również członków mafii, np. japońskiej Yakuzy.

Po co te tatuaże?

Ludzie decydują się na wykonanie tatuażu z różnych przyczyn. Dla jednych jest to sposób na dodanie swojemu wizerunkowi oryginalnego i nieco drapieżnego charakteru, a drugim służą wyrażaniu swoich poglądów, zaznaczaniu ważnych momentów życia bądź są hołdem oddanym bliskim ludziom bądź zwierzętom. Tatuaże wykonuje się czasem wyłącznie z powodów estetycznych – taka forma ozdabiania ciała po prostu się podoba. Ale, nawet jeśli tatuaże nie zostały wykonane z myślą o konkretnym przesłaniu, to i tak niosą znaczenia. Mówią o naszym poczuciu piękna, guście, otwartości oraz kulturze w jakiej żyjemy. Zgodnie z socjologicznymi teoriami – ciało jest nośnikiem znaczeń – a skoro tatuaże znajdują się na ciele, to tym bardziej są w stanie powiedzieć nam co nieco o ich właścicielach. Tatuaże są powszechne wśród celebrytów i gwiazd muzyki czy filmu, a ich fani chętnie naśladują swoich idoli. Co ciekawe, w niektórych zawodach (np.w branży artystycznej) posiadanie trwałych malunków na ciele może być traktowane bardzo pozytywnie – jako oznaka kreatywności danej osoby, podczas gdy w innych zawodach raczej nie można sobie na nie pozwolić. Osoba, która np. obsługuje klientów w banku oczywiście może mieć tatuaże, ale powinny być one niewidoczne podczas pracy.

Artysta i żywe płótno

Współcześnie tatuaże przez wielu uważane są za formę sztuki, a tatuażystów (osoby profesjonalnie zajmujące się wykonywaniem tatuaży) uznaje się za prawdziwych artystów, których prace są godne noszenia na ciele przez całe życie. Tatuaże nie kojarzą się już wyłącznie z przedstawicielami subkultur oraz określonych grup społecznych, ale tak naprawdę w każdym środowisku można spotkać „wydziaranych”.  Adepci sztuki tatuażu spędzają wiele godzin na szkoleniu się i doskonaleniu swojego warsztatu. Obowiązują ich również konkretne, ściśle przestrzegane normy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Posiadanie tatuaży łączy ludzi, którzy chętnie spotykają się na konwencjach. Są to zloty bądź targi, na które zjeżdżają się artyści oraz fani tej formy ozdabiania ciała. Podczas konwentów odbywają się liczne konkursy, pokazy, odbywa się handel branżowymi akcesoriami, a tatuażyści na wyznaczonych stoiskach tworzą swoje prace na modelach. Tego typu wydarzeniom towarzyszą także koncerty oraz inne atrakcje. Jest to świetna okazja do poznania społeczności fanów tatuażu, których często oprócz miłości do dziar, łączy idea wegetarianizmu, weganizmu oraz ochrony środowiska.

Społeczność, którą można spotkać na konwentach

Najbliższe wydarzenie tego typu odbędzie się w weekend 5-6 marca bieżącego roku we Wrocławiu pod nazwą Wrocław Tattoo Show. Targi odbędą się w Hali Stulecia, którą warto zobaczyć chociażby dlatego, że jest to zabytkowy obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz możliwości zobaczenia z bliska procesu powstawania tatuaży oraz spotkania wielu utalentowanych tatuażystów z Polski i z zagranicy, bilet na Wrocław Tattoo Show gwarantuje uczestnictwo w koncertach m.in. Zespołu LIPALI i O.S.T.R. Podczas gdy w kuluarach Hali odbywać będzie się konwent tatuażu, na tzw. płycie głównej obiektu zagości jeden z największych festiwali motoryzacyjnych w Polsce, poświęcony amerykańskiej motoryzacji, stylowi życia i kulturze custom. Na oba wydarzenia obowiązuje jeden bilet.

Tatuaże można lubić lub nie – to kwestia gustu. Jednak nie można zaprzeczyć, że tatuaż jest istotną częścią naszej kultury, co pokazuje, że liczy się dla nas wyrażanie własnej indywidualności oraz poglądów za pomocą sztuki. Po raz kolejny potwierdza się pogląd, że żyjemy w świecie obrazów i zdaje się, że jest to forma komunikacji ze światem, która jest coraz częściej akceptowana w społeczeństwie. A Wy, macie tatuaże lub planujecie je zrobić? Co sądzicie o tej formie ozdabiania ciała?

Tattooartist.pl

TattooArtist.pl to serwis skupiający najlepszych polskich tatuażystów. Podzielony jest na kategorie: tatuaż, wzór, tatuażysta i studio. Znajdziesz tu również wyrafinowane inspiracje i ciekawe treści.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.