Tatuaż, jako forma wyrazu artystycznego. Praca dyplomowa pt. „Przypadkowy wynik” Rafała Nguyen Khac
Rafał ukończył studia magisterskie Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna o specjalności Rysunek Mediów, na Wydziale Sztuk Pięknych, na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego praca dyplomowa inspirowana była abstrakcyjnymi wzorami testu Rorshacha opracowanego w 1921 roku. Na podstawie wyników testu ustala się o nieświadomych cechach osobowości i zaburzeniach psychicznych.
"Aleatory Outcome", to próba ujarzmienia przypadkowych wydarzeń. W zasadzie na tym też polega samo życie, na kontroli nieznanego. Staramy się je opanować i mieć nad nim władzę. Jednak życie pisze różne scenariusze. Stawia nas przed wyborami nie zawsze zadowalającymi. Jedni są w stanie je opanować, a inni dają się im zdominować i pochłonąć.
- W pracy staram się podporządkować sobie ten przypadek, losowo wygenerowaną, abstrakcyjną kompozycję. Wynik opracowuje, aby w sposób w pełni kontrolowany przenieść go na ciało w postaci permanentnego rysunku. Ideą, którą kierowałem się przy realizacji projektu były założenia body artu i body paintingu, gdzie człowiek i jego ciało są głównymi środkami ekspresji. Wykorzystuje ciało modela i poddaje je swoistej metamorfozie przykrywając całe jego plecy tatuażem. Staje się integralną częścią jednostki, tworząc ,,żywe” dzieło wystawione na stałą ekspozycję - tłumaczy Rafał Nguyen Khac.
- Do realizacji "Aleatory Outcome" wykorzystałem kilka mediów plastycznych m.in malarskie, cyfrowe oraz tatuaż. Pracę podzieliłem na trzy etapy. Pierwszym było stworzenie abstrakcyjnych plam na tekturze w technice acrylic pour, drugim było stworzenie projektu tatuażu a ostatnim przeniesienie wzoru na skórę modela. Tatuaż zrealizowałem w ok. 45 godzin. Wzór powstawał w czasie od czerwca do września z miesięcznymi przerwami między sesjami. Zasadą, jaką należy się kierować przy wykonywaniu dużych projektów jest podzielenie pracy na sesje, tak, aby po każdej wykonanej sesji dotychczasowy rezultat zdążył się wygoić - dodaje Rafał.
- Praca o tytule "Przypadkowy wynik" jest rozbudowanym, intermedialnym projektem artystycznym. Pan Rafał Nguyen Khac podejmuje tematykę incydentu artystycznego i z pełną precyzją kontynuuje swoje rozważania w technice wymagającej dużej kontroli, dyscypliny i dokładności. Dyplomant rozpoczyna od plastycznej analizy przypadku i przenosi ją na szerszy psychologiczny aspekt. Główną inspiracją są abstrakcyjne wzory testu Rorshacha opracowanego w 1921 roku. Na podstawie wyników testu diagnozuje się nieuświadomione cechy osobowości oraz funkcjonowanie emocjonalne badanej osoby. Podsumowując realizację dyplomową mogę z pełnym przekonaniem podkreślić jej dojrzałość artystyczną, ukazującą równowagę między formą, nakładem pracy twórczej oraz treścią merytoryczną całego przedsięwzięcia. Jej esencją jest psychologiczne rozważanie na temat przypadku - podsumowuje promotor Rafała, dr Katarzyna Łyszkowska.
Dopełnieniem dyplomu stanowią fotografie modela, video performance i album ze zdjęciami z procesu powstawania pracy. Dokumentacja została stworzona z myślą o prezentacji pracy i rejestracji ruchów ciała i tatuażu.
Rafał na co dzień pracuje w studio Nokturn w Toruniu. Wykonuje tatuaże anime w dotworku, w graficznym, ilustracyjnym stylu.