Tatuażyści razem z DKMS! Szukamy Dawców szpiku!

W poniedziałek, 26 czerwca br. wystartował wspólny projekt środowiska tatuatorskiego, Fundacji DKMS oraz TattooArtist.pl. Akcja polega na rejestracji potencjalnych Dawców szpiku i obalaniu mitów, że tatuaż nie przeszkadza w byciu Dawcą. Rejestrować się w wybranych studiach można do 17 lipca br.

- Nigdy nie sądziłam, że mogę zachorować na raka i chyba każdy tak myśli. Lekarz poinformował mnie, że ma dla mnie dwie wiadomości: dobrą i złą. Padło oczywiście standardowe pytanie, od której zacząć? Odpowiedziałam, że obojętnie. Zła wiadomość była taka, że miałam raka, a dobra, że był to ten „dobry” rak, wcześnie wykryty. Lekarz się uśmiechnął a ja w ryk. W moim przypadku historia zakończyła się „happy endem”. Kilka miesięcy życia w nerwach. Wycieli mi wszystko, co było do wycięcia. Gdy już człowiek myśli sobie, że najgorsze za nim to jak z grom z jasnego nieba spada kolejne nieszczęście. Na raka zachorowała moja bratowa, która z dnia na dzień znalazła się w szpitalu z ciężką białaczką szpikową z naciekami na kręgosłupie. Potrzebny jest szybko Dawca szpiku. Ponieważ prowadzę studio tatuażu już 26 lat to stwierdziłam, że spróbuje zaangażować do pomocy środowisko tatuatorskie w Polsce. Jest nas dużo i w każdym mieście znajdzie się studio, w którym można zorganizować rejestrację potencjalnych Dawców szpiku. Taka jest w skrócie geneza akcji „Tatuażyści razem z DKMS”. Ta choroba jest wszędzie wokół nas i tylko myślimy, że to nas nie dotyczy, że ja nie zachoruje. Niestety nowotworów jest wiele, a białaczka to taki, którego nie można wyciąć. Potrzebuje pomocy dla bratowej, ale równie dobrze, możemy znaleźć Dawce dla innych – tłumaczy Dagmara Nawikas-Misiuk z Tat Studio Gdańsk.

Słowa Dagmary potwierdzają smutne statystyki. Co 27 sekund na świecie, a co 40 minut w Polsce ktoś słyszy diagnozę – nowotwór krwi! Chorują wszyscy...bez względu na wiek, kraj, wyznanie, pasję do tatuowania czy niechęć do niej. Chorują kobiety, mężczyźni, dzieci.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1:kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

Czy osoba z tatuażem może zostać Dawcą szpiku?

Jasne, że TAK! Tatuaż to dzieło sztuki, które wyraża Twoją osobowość, to historia Twojego życia. Każdy z nich ma swoją przeszłość, często skrywaną i indywidualną. Ale najważniejsze jest to, że nie przeszkadza w uratowaniu życia osobie chorej na nowotwór krwi.

- Razem z tatuażystami postanowiliśmy walczyć z mitem, że tatuaż przeszkadza w byciu Dawcą szpiku lub komórek macierzystych. Dlatego w kilkunastu studiach tatuaży przeprowadzimy rejestrację Dawców szpiku. Chcemy pokazać osobom, które się tatuują, że dzieło sztuki, które zaraz pojawi się na ich ciele, nie wyklucza z możliwości uratowania ludzkiego życia. Tatuaż, jak i rejestracja, jako potencjalny Dawca może być realizowana po osiągnieciu 18tego roku życia, a Dawcą można zostać do 60tego roku życia. Dlatego zrobienie tatuażu dziś, nie ma wpływu na zostanie potencjalnym Dawcą. Wszystkie badania przeprowadzane są dopiero, jeśli znajdzie się pacjent, który potrzebuje wsparcia konkretnego Dawcy – tłumaczy Kamil Stachowicz, Koordynator ds. Rekrutacji Dawców w Fundacji DKMS.

Lista studiów tatuażu, w których można się zarejestrować

Zarejestruj się on-line [TUTAJ]

Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę, www.dkms.pl i zapoznać się z informacjami do­tyczącymi dawstwa szpiku. Następnie trzeba zamówić pakiet rejestracyjny zawierający formularz i pałeczki do samodzielnego pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, a potem niezwłocznie ode­ słać zestaw do fundacji. Po przebadaniu materiału gene­tycznego i wprowadzeniu danych do bazy, każdy Dawca otrzymuje potwierdzenie rejestracji w formie e-maila. Cały proces rejestracji trwa około 3-4 miesięcy. 0 poszczególnych etapach procesu Dawca jest informowany za pośrednictwem SMS i e-maila. Rejestracja w bazie jest BEZPŁATNA.

Kiedy zostaje się Dawcą?

Faktycznym Dawcą zostaniesz, gdy okaże się, że po­siadasz takie same cechy tkankowe jak Pacjent chorujący na nowotwór krwi. Wtedy dochodzi do pobrania komórek od zgodnego Dawcy i ich przeszczepienia Pacjentowi. Istnieją dwie metody pobrania komórek macierzystych:

  • Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - stosowane w ok. 90% przypadków

Krwiotwórcze komórki macierzyste pobiera się meto­dą zwaną afereza. Przed pobraniem, przez 4 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to sub­stancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy gry­popodobne. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wra­ca drugim dojściem dożylnym na przedramieniu do or­ganizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godzin. W przypadku, gdy ilość zebranych komórek macierzystych jest niewystarczająca, konieczne jest po­ wtórzenie procedury następnego dnia.

  • Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej

Od Dawcy znajdującego się w znieczuleniu ogólnym z ta­lerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) pobiera się ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina ta zawiera ok. 5% całkowitej objętości szpiku kostnego, w pełni regenerującego się w organizmie w ciągu ok. 2 ty­ godni. Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 3 dni, a ewentualne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzące­ go. W miarę możliwości brane są pod uwagę, preferencje Dawcy.

Poniżej film instruktażowy pokazujący jak wygląda proces rejestracyjny Dawcy:

W razie wątpliwości i pytań zawsze możesz skontaktować się z Koordynatorem ds. Rekrutacji Dawców.

Kamil Stachowicz
kamil.stachowicz@dkms.pl
tel.: 538811232

Prowadzisz studio tatuażu? Zgłoś się do akcji! Wyślij maila z danymi na adres kamil.stachowicz@dkms.pl

- imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie rejestracji:
- adres zamieszkania/zameldowania:
- data urodzenia:
- telefon:
- mail:
- adres i nazwa studio: