Charakterystyka przekłuć typu orbital - wszystko co musisz wiedzieć
Orbital piercing to tak naprawdę dwa przekłucia połączone jednym kolczykiem w kształcie podkowy lub kółka. Ze względu na swoją nazwę, często mylony jest z conchem, w którym przełożone jest kółeczko. Orbital nie należy do najpopularniejszych rodzajów piercingu, dlatego będzie idealny dla osób, które chcą ozdobić swoje ucho czymś oryginalnym.
Orbital piercing - czym się charakteryzuje?
Charakterystyczne dla przekłucia typu orbital jest to, że nie ma on określonego miejsca na uchu. Może znajdować się zarówno w płatku, jak i w chrząstce, a średnica biżuterii zależy od tego, jak duży rozstaw będzie pomiędzy dwoma przekłuciami. Możliwe konfiguracje to m.in. połączenie concha z flatem; helixa z helixem; lobe’a z lobe’m, a jeśli anatomia pozwoli, to orbital piercing można zrobić nawet na tragusie. Doświadczony piercer na pewno zaproponuje odpowiednie miejsce, dopasowane do danej anatomii ucha, tak aby przekłucia były wykonane poprawnie oraz były możliwe do wygojenia. Orbital piercing sprawdzi się świetnie jako dopełnienie kompozycji, ale również solo. Gojenie się tego przekłucia może trwać od 6 do 9 miesięcy lub dłużej. W tym czasie nie należy wyciągać kolczyka, ponieważ może to spowodować zarośnięcie się kanałów.
Jaki kolczyk najlepiej wybrać do przekłucia typu orbital?
Odpowiednimi rodzajami biżuterii do świeżego orbitala są podkowy oraz kółeczka CBR. Clickery oraz seamless/segment ringi zaleca się zakładać po pełnym wygojeniu, ponieważ przerwa w kolczyku lub jego zapięcie mogą powodować podrażnienie.
Na świeże przekłucia piercer musi założyć sterylny, tytanowy kolczyk w kolorze srebrnym lub anodowanym na inny wybrany kolor, bądź kolczyk wykonany z wysokiej próby złota. Na początek biżuteria ma być prosta w formie, po to by nie raniła piercingu oraz po to, aby była łatwa do oczyszczenia. Parametry kolczyka zależą od odległości wykonanych kanałów i w przypadku orbitala po zagojeniu będą one takie same jak w trakcie gojenia. Piercer na koniec wizyty z pewnością poda wymiary, żeby w przyszłości samodzielne dopasowanie ozdoby nie było problemem.
Czy zakładanie kolczyków do orbitala jest bolesne?
Ból towarzyszący przekłuciu typu orbital może być nieco większy niż w przypadku innych rodzajów piercingu. Po pierwsze ze względu na to, że są to dwa przekłucia znajdujące się od siebie w niedużej odległości, a po drugie dlatego, że należy je połączyć kolczykiem o owalnym kształcie. Oczywiście profesjonalny piercer zadba o to, aby zabieg przebiegł sprawnie i jak najmniej boleśnie. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na poziom bólu jest umiejscowienie orbitala. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie go w płatku ucha, to ból będzie znacznie mniejszy niż, gdyby został on wykonany w chrząstce. W trakcie regeneracji należy uważać na urazy mechaniczne, gdyż mogą one powodować ból, kłopoty z gojeniem oraz wydłużyć cały proces. Po pełnym zagojeniu się przekłutych kanałów wymiana biżuterii jest zupełnie bezbolesna.