Co powinniście wiedzieć o przekłuciu pępka? Rozmowa z Sisi Piercing

Miałyśmy już okazję rozmawiać z Sisi o bridge  i nostrillu, czyli przekłuciach w obrębie twarzy, które ostatnimi czasy zyskują na popularności. Postanowiłyśmy kontynuować naszą serię edukacyjną i dzisiaj porozmawiamy o przekłuciu pępka! Co powinniście wiedzieć o navel piercing? Zanim zdecydujecie się na kolczyk w pępku, przeczytajcie, co nasza ekspertka ma Wam do powiedzenia na ten temat.


Marta Wierzba: Ostatnio miałyśmy okazję rozmawiać o przekłuciach w obrębie twarzy (dokładnie o bridge i nostrillu). Teraz, póki jeszcze trwa sezon letni, chciałam podyskutować z tobą o przekłuciu pępka. Czy to odpowiednia pora roku na to, żeby się na nie decydować?

Nie ma "złej" pory roku. Moim zdaniem możemy wykonać każde przekłucie niezależnie od tego, jaki mamy aktualnie miesiąc w kalendarzu. Warto jednak pamiętać, że w zależności od pory roku kolczyk może wymagać od nas nieco większej uważności i troski. Lato nie jest żadnym przeciwwskazaniem, ponieważ z przekłutym pępkiem możemy równie dobrze pojechać na urlop. Warto jednak pamiętać żeby ten pępek zabezpieczać; nie nosić krótkich koszulek, spodni z wysokim stanem czy w ogóle obcisłych ubrań z nieoddychających, sztucznych tkanin. Nie chcemy przecież narazić świeżego przekłucia na uszkodzenia mechaniczne! Poza tym oczywiście unikamy długich kąpieli, pływania oraz sauny. Warto także przez cały rok pamiętać o prawidłowej postawie ciała. Zauważyłam wśród swoich klientek tendencję do garbienia się, przez co górna część przekłucia jest często podrażniona. Gdy nie chodzimy wyprostowani lub nie mamy wystarczająco silnych mięśni brzucha, wówczas napieramy ciężarem swojego ciała na świeży kolczyk, a to powoduje otarcia.

Czy każdy pępek jest anatomicznie dostosowany do tego, żeby piercer mógł wykonać takie przekłucie?

Niestety nie. Dużo zależy od tego, w jaki sposób została nam ucięta pępowina. Mamy pępki, na które możemy założyć standardową biżuterię typu banan z kuleczkami wielkości 5 milimetrów u góry oraz 8 milimetrów u dołu. Ja jednak staram się zakładać mniejsze kuleczki na dół, gdyż jest to dla klienta wygodniejsze, łatwiejsze w pielęgnacji… i nie wygląda jak wyjęte rodem z lat 2000 (śmiech)! Czasem jednak zdarza się, że klient ma nadbudowany pępek albo jej/jego pępek jest wypukły i nie posiada tej górnej "fałdki", przez którą piercer może przeprowadzić igłę. Ponadto przy wystających pępkach nie możemy złapać tej "fałdki" u góry i wówczas alternatywą będzie wykonanie tego typu przekłucia na dole, ale i tam musi się znaleźć miejsce na biżuterię! Jeśli widzę, że klient nie jest predysponowany do navel piercing to proponuję mu kolczyk typu floating navel lub sugeruję microdermal. Pragnę jednak podkreślić, że implanty to nie jest zabawa na całe życie! Niestety taki kolczyk utrzymuje się średnio około 2 lat, chociaż właściwą pielęgnacją można ten czas nieco wydłużyć.

Wspomniałaś wcześniej, że starasz się nie używać narzędzi podczas pracy. Czy przekłucia pępka też w większości starasz się wykonywać z freehandu, czy jednak używasz szczypiec?

No i ponownie powiem, że tutaj wszystko zależy od tego, z jakim pępkiem mam styczność. Pamiętam oczywiście czasy, w których sama byłam klientem i umiem się z nim utożsamić, dlatego zawsze staram się przeprowadzić ten zabieg szybko, płynnie i przy minimalizacji czynników wywołujących dyskomfort. Freehand jest wygodny zarówno dla mnie, jak i dla klienta a kleszcze są dodatkowym (czasem zupełnie niepotrzebnym) stresorem. Jednak jest to trudne przekłucie pod względem technicznym; liczy się nie tylko kąt wprowadzenia igły, ale i jej proste przeprowadzenie przez tkanki. Dlatego czasami po prostu muszę po nie sięgnąć, żeby kolczyk został wykonany prosto.

Czy z perspektywy piercera jest to trudne przekłucie? Co może pójść nie tak w przypadku pępka?

Tak jak już wspomniałam - jest to trudne techniczne przekłucie, ponieważ nie jesteśmy symetryczni i nasz pępek nigdy nie znajduje się idealnie pośrodku brzucha. Przez to piercer może mieć problem z wyznaczeniem właściwej osi i prostym przeprowadzeniem kolczyka. Poza tym sama głębokość jego osadzenia odgrywa również bardzo istotną rolę; gdy przeprowadzimy kanał zbyt płytko, wówczas biżuteria będzie haczyć o ubrania, co zwiększa ryzyko urazów i podrażnień.

Słyszałam też o podwójnym przekłuciu pępka - wówczas kolczyki przebiegają pod różnymi kątami, często też łączą się ze sobą. Muszę przyznać, że biżuteria do tego rodzaju piercingu jest bardzo wymyślna! Czy miałaś okazję robić kiedyś podwójne przekłucie pępka?

Niestety nie miałam okazji go wykonać i powiem szczerze…, marzy mi się zrobienie takiego pępka! Podobnie zresztą chciałabym w końcu ugościć na swojej leżance mężczyznę, który zdecydowałby się na navel piercing, bo jednak nadal jest to domena kobiet. Wracając jednak do twojego pytania…, istnieje wiele wariantów tego przekłucia; i podwójne, i potrójne. Jednak to czy będziemy mogli je w ogóle posiadać, warunkuje zarówno kształt pępka, jak i sposób przecięcia pępowiny, o czym już zresztą wcześniej wspomniałam.

Ile trwa proces gojenia przekłucia pępka i jakie środki ostrożności powinien zachować klient, zanim wymieni biżuterię na ozdobną?

Statystycznie pępek goi się od pół roku do około 9 miesięcy - chociaż oczywiście każdy z nas jest inny. Należy zaklejać pępek przez pierwsze 2 tygodnie, wymieniając plasterek, co około 3-4 godziny, jeżeli na zewnątrz panują wysokie temperatury. Poza tym warto unikać spania na brzuchu, żeby dodatkowo nie podrażniać świeżej rany.

ZAŁÓŻ PORTFOLIO PIERCERA

Rozumiem, że najczęściej do tego rodzaju zakłada się biżuterię tytanową, zgadza się? Czy kolczyki wykonane z innych materiałów mogą nam w jakiś sposób zaszkodzić?

Tak zdecydowanie. Na okres gojenia najlepiej będzie założyć tytan chirurgiczny; to z niego są wykonywane endoprotezy. Ja pracuję na tego typu materiałach, ponieważ stanowią najbezpieczniejsze rozwiązanie, w dodatku zgodne z unijną dyrektywą (przyp. red.: DYREKTYWA KOMISJI 2004/96/WE). Wykorzystanie tytanu minimalizuje także ryzyko wystąpienia uczulenia. Poza tym materiałami bezpiecznymi do założenia na świeże przekłucie będą również wszystkie metale szlachetne. No i zostaje nam jeszcze bioplast; tę biżuterię należy jednak wymieniać, co pół roku, gdyż bioplast jest materiałem wchodzącym w reakcję z ludzką tkanką.

Pępek - w odróżnieniu od przekłuć twarzy - nie jest kolczykiem widocznym, na co dzień. Jednocześnie nie jest też tak "zwyczajny" jak piercing ucha. Jak często dostajesz zapytania od osób niepełnoletnich w sprawie tego przekłucia i czy podejmujesz się wówczas zabiegu?

Cóż, częściej niż mogłoby ci się wydawać (śmiech)! Nastolatki uwielbiają pokazywać się w crop topach, wydaje mi się zresztą, że teraz wraca moda na biodrówki, więc zapytania o przekłucie pępka są na porządku dziennym. Ja oczywiście wykonuję navel piercing klientom od 16 roku życia za zgodą i w obecności rodzica uprzedzając wcześniej, że to rana wymagająca sumiennej pielęgnacji.

Sisi Piercing - Zobacz portfolio i zrób piercing
Sisi Piercing - piercer z Katowice. Portfolio przekłuć, kompozycji, informacje kontaktowe.