Co to jest medusa piercing i jakie są zasady pielęgnacji?
Medusa, inaczej Philtrum piercing, to przekłucie umiejscowione na środku rynienki podnosowej znajdującej się tuż nad górną wargą. Jest to zmysłowy rodzaj piercingu, który uwydatni usta oraz sprawi, że ciężko będzie odwrócić od nich wzrok. Medusa rewelacyjnie wygląda zarówno w kompozycji z innymi przekłuciami w obrębie ust, jak i solo. Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem tego piercingu to w tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat zabiegu oraz pielęgnacji.
Medusa piercing – czym jest i dlaczego jest tak popularna?
Medusa to przekłucie, które charakteryzuje się sensualnością, a dzięki odpowiednio dobranej biżuterii dodaje seksapilu oraz podkreśla styl. W Polsce Philtrum piercing popularny jest głównie wśród kobiet, ale ten rodzaj piercingu świetnie wygląda również u mężczyzn. Istnieje też mniej powszechna wersja Medusy - Jestrum piercing (pionowe przekłucie środka górnej wargi), jest to doskonała alternatywa dla osób ze słabym szkliwem i dziąsłami.
Medusa piercing – czy przekłuwanie jest bolesne?
Usta i ich najbliższe okolice są mocno unerwione i unaczynione, dlatego Medusa może nie należeć do najprzyjemniejszych przekłuć, natomiast zabieg przeprowadzony sprawnie przez profesjonalistę sprawi, że to przeżycie będzie jak najbardziej znośne. Oczywiście należy pamiętać, że ból jest odczuwany subiektywnie i u każdej osoby jego poziom może być inny. Udając się do doświadczonego piercera masz pewność, że dyskomfort potrwa tylko chwilę i na pewno szybko o nim zapomnisz. Zanim jednak wybierzesz się na przekłucie to umów się z piercerem na konsultację, gdyż jednym z przeciwwskazań do wykonania tego rodzaju piercingu jest zbyt duże wędzidełko. Jeśli Twoje takie się okaże to rozwiązaniem jest usunięcie go u stomatologa.
Najważniejsze zasady pielęgnacji po piercingu typu medusa
Medusa piercing goi się około 3 miesiące. W ciągu kilku godzin po wykonanym zabiegu należy spodziewać się obrzęku w obrębie górnej wargi. Piercerzy najczęściej w takiej sytuacji zalecają płukanie jamy ustnej chłodnym naparem z szałwii, która działa łagodząco oraz niweluje dyskomfort i opuchliznę. Aby jeszcze skuteczniej zniwelować te dolegliwości, w ciągu dnia warto również pić dużą ilość zimnej wody. Kolczyk w tym miejscu niesie za sobą duże ryzyko uszkodzeń w jamie ustnej, dlatego odradza się jego wykonanie osobom ze słabym szkliwem lub tendencją do osuwania się dziąseł. Bardzo istotna jest wymiana kolczyka na krótszy (tzw. downsize) po kilku tygodniach od wykonania przekłucia, gdy opuchlizna wyraźnie się zmniejszy. Pomoże to zminimalizować ryzyko uszkodzeń do minimum. Przez cały okres gojenia należy dbać o higienę jamy ustnej i starać się nie wprowadzać bakterii do świeżego kanału przekłucia. W tym celu warto wymienić szczoteczkę na nową oraz unikać obgryzania paznokci i wkładania do ust przedmiotów, które mogą przenieść tam bakterie. Na około 3 miesiące powinno się także zrezygnować z pocałunków oraz seksu oralnego. Aby proces gojenia przechodził bezproblemowo trzeba także uważać na wszelkie podrażnienia. Dotykanie świeżego przekłucia bez potrzeby i zabawa kolczykiem może wydłużyć czas regeneracji. W jego trakcie należy także unikać spożywania gorących, ostrych i bardzo słonych potraw, picia alkoholu oraz żucia tytoniu i gumy. Palenie również utrudni organizmowi prawidłowe gojenie, ponieważ dym papierosowy bardzo podrażnia kanał przekłucia. Płyn do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu najlepiej zastąpić zimnym naparem z szałwii lub płynem bezalkoholowym, który zalecił piercer, a wybielającą pastę do zębów zamienić na łagodną.