Co warto wiedzieć na temat kolczyków – najważniejsze informacje

Kolczyki różnią się między sobą wieloma zmiennymi. Dopasowanie odpowiedniego modelu kolczyka do danego typu piercingu jest bardzo istotne i czasami może wydawać się skomplikowane. Pewnie nieraz wybierając biżuterię zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne parametry lub jaki rozmiar kolczyka wybrać do swojego wygojonego przekłucia. Po przeczytaniu tego artykułu nie będzie to już nigdy dla Ciebie problemem.


Kolczyk – najpopularniejsze miejsca przekłuć w ciele

Kształt kolczyka musi pasować do anatomii danego miejsca, dlatego w zależności od typu piercingu zakłada się inne modele biżuterii.

  • LABRET
    To pręcik zakończony z jednej strony dyskiem, a z drugiej nakręcaną ozdobą. Jest najczęściej używanym rodzajem biżuterii do świeżego piercingu. Zakłada się go do takich przekłuć na uchu jak lobe, helix, conch, tragus, forward helix, nostril oraz do większości przekłuć w obrębie ust, wyjątkiem jest vertical labret.
  • SZTANGA
    To prosty pręcik z nakręcanymi kulkami z obu stron. Dłuższe modele używa się do industriala, a krótsze do piercingu języka, sutków oraz bridge’a.
  • BANAN
    To zakrzywiona sztanga z nakręcanymi kulkami z obu stron. Kształt banana sprawia, że idealnie dopasowuje się on do anatomii przy takich rodzajach piercingu jak rook, anti tragus, snug, vertical labret, a także przy przekłuciu brwi czy pępka.
  • PODKOWA
    To nic innego jak kolczyk w kształcie podkowy, również zakończony nakrętkami z dwóch stron. Świetnie sprawdzi się do świeżego daitha czy septum, ale także do wielu wygojonych przekłuć w obrębie ust i uszu.
  • L-BAR
    To kolczyk w kształcie litery ‘’L’’, który zakładany jest do przekłuć intymnych lub przy specyficznej budowie pępka, tzw. ‘’floating navel’’.
  • KÓŁKA

Jest kilka rodzajów kółek do piercingu i wszystkie nadają się jedynie do w pełni wygojonych przekłuć, zarówno na twarzy jak i uszach:

  1. Clicker - kółeczko z wygodnym zapięciem z zawiasem, które umożliwia łatwe zamykanie i otwieranie.
  2. Kółko z kulką - kolczyk ze specjalną kulką z dwoma wgłębieniami po bokach, w      których powinny znaleźć się zakończenia kółeczka.
  3. Kółko z segmentem - model, w którym zapięcie to wyjmowana, niewielka część     kolczyka (segment).
  • KOLCZYKI DO NOSA
    Tak samo jak kółek, jest też kilka modeli kolczyków do przekłucia płatka nosa:
  1. Labret - prosty kolczyk z jednej strony zakończony dyskiem, a z drugiej nakręcaną ozdobą np. cyrkonią; zakładany od wewnętrznej strony kanału.
  2. D-ring - kolczyk w kształcie litery ‘’D’’ imitujący kółeczko; zakładany od     zewnętrznej strony kanału.
  3. Kolczyk w kształcie litery ‘’L’’ - kolczyk wygięty pod kątem 90° zakończony ozdobą; zakładany od zewnętrznej strony kanału.
  4. Pigmej - prosty pręcik zakończony haczykiem (wygięciem w kształcie litery ’’U’’);   zakładany od zewnętrznej strony kanału.
  • SURFACE BAR
    To prosty kolczyk z nakręcanymi ozdobami, którego końce wygięte są pod kątem 90°. Występuje w różnych długościach. Jest to rodzaj biżuterii do przekłuć powierzchniowych na różnych, płaskich częściach ciała.
  • DERMAL
    Jest to implant w postaci płaskiej, podłużnej płytki z otworami, na którego gwint nakręca się pojedynczą ozdobę. Stosowany przy przekłuciach powierzchniowych, na różnych częściach ciała.

Czym różnią się poszczególne kolczyki?

Podczas wyboru biżuterii do danego rodzaju piercingu należy zwrócić szczególną uwagę na wymiary kolczyka, ponieważ poszczególne różnią się między sobą nie tylko kształtem czy materiałem. Parametry kolczyków zapisuje się w milimetrach w następujący sposób:

8 / 1,2 / 3. Pierwsza wartość oznacza długość lub średnicę kolczyka, druga oznacza grubość, a trzecia (opcjonalna) rozmiar nakrętki. Kolczyki różnią się także gwintem i wyróżnia się trzy rodzaje: wewnętrzny, zewnętrzny oraz bez gwintowy (threadless).

O czym należy pamiętać podczas wyboru kolczyka?

W sklepach internetowych z biżuterią do piercingu wymienione są wszystkie kategorie przekłuć i biżuterii. Wskazane jest wybranie kolczyka dopasowanego rozmiarem do anatomii, czyli mniejszego niż ten, który został założony zaraz po przekłuciu. Przy dokupowaniu samych nakrętek np. do labreta, trzeba pamiętać o rodzaju gwintowania, tak, aby nakręcana ozdoba pasowała do drugiej części kolczyka. Warto także zwrócić uwagę, na jakość materiału. Świetnym wyborem będzie biżuteria wykonana z tytanu lub metali szlachetnych np. złota.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!