Conch piercing - co warto wiedzieć o tym przekłuciu?

Conch to piercing ucha popularny zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest to przekłucie znajdujące się w muszli małżowiny usznej, przeważnie wykonywane w jej środkowej części. Jest to jednak na tyle duża część ucha, że concha można umieścić w niestandardowym miejscu.


Rodzaje przekłucia oraz biżuterii do concha

Wyróżniamy dwa rodzaje concha: inner conch oraz outer conch. Ten pierwszy umiejscowiony jest w zagłębieniu małżowiny usznej, czyli jamie muszli. Drugi natomiast na tak zwanej grobelce, czyli na wypukłej części chrząstki. Jeżeli budowa ucha danej osoby jest odpowiednia to można stworzyć kompozycję składającą się z kilku przekłuć tego samego rodzaju, na przykład dwóch lub trzech conchy. Wtedy powstaje tak zwany double lub triple conch.

Przekłucie tego rodzaju jest dość popularne między innymi, dlatego, że daje duże możliwości stylizacji ucha. Wybór biżuterii do concha jest bardzo szeroki. Niezwykle efektowne są wszelkiego rodzaje clustery, czyli nakrętki do labretów składające się z kilku elementów o zróżnicowanych rozmiarach np. kuleczek lub kryształków połączonych ze sobą w różnorakie kształty. Mogą być to na przykład półksiężyce, które idealnie wpasowują się w półokrągłe części ucha, a także kwiatki, trójkąty i wiele innych. Oprócz mniej lub bardziej ozdobnych nakrętek w conchu świetnie prezentują się podkowy lub kółka np. clickery.

Często zdarza się, że conch z przełożonym kółeczkiem mylony jest z orbitalem. Natomiast jest to zupełnie inne przekłucie, a dokładniej dwa przekłucia połączone ze sobą kółkiem lub podkową zaraz po wykonaniu piercingu.

Dobrze dobrana biżuteria z pewnością nada oryginalności Twojemu wizerunkowi. Przy wyborze kolczyków sugerujemy zwracać uwagę, na jakość materiału, z którego są wykonane. Zawsze dobrym wyborem będą ozdoby tytanowe lub uzyskane z kruszców szlachetnych.

Na świeże przekłucie piercer powinien założyć labret o długości dopasowanej do anatomii ucha klienta, wykonany z tytanu lub bioplastu. Wymiana biżuterii na ozdobną jest możliwa dopiero po pełnym wygojeniu, aby zminimalizować ryzyko powikłań wynikających z podrażnienia kanału.

Jest też opcja dla osób, które wahają się czy wykonać to przekłucie. Mam tutaj na myśl fake conch piercing, czyli biżuterię imitującą dane przekłucie. Pozwala to na oswojenie się z nową ozdobą i zdecydować czy chce się wykonać piercing na stałe.

Wady i zalety conch piercingu

Jeśli zdecydujemy się na to przekłucie musimy pamiętać, że pojawią się pewne niedogodności w naszym codziennym życiu. Na przykład to, że na kilka miesięcy będziemy musieli zrezygnować ze słuchawek, które mogą wprowadzić bakterie i podrażnić kanał przekłucia. Na czas gojenia należy także unikać korzystania z sauny i kąpieli w basenach, morzach, jeziorach itp.

Dużą zaletą concha jest jego oryginalność a jednocześnie subtelność oraz możliwość wyboru różnorodnej biżuterii. Posiadaczką lub posiadaczem tego przekłucia może stać się osoba w każdym wieku i wykonująca niemal każdy zawód.

W jaki sposób wykonuje się conch piercing i jak przebiega gojenie?

Conch piercing wykonuje się za pomocą igły. Goi się on od 4 do 6 miesięcy lub dłużej. W ciągu kilku dni od przekłucia pojawia się opuchlizna, dlatego na początek piercerzy przekładają dłuższą biżuterię. Przez cały okres gojenia należy dbać o odpowiednią pielęgnację, starać się nie wprowadzać bakterii do kanału przekłucia oraz go nie podrażniać. Ważne jest oczyszczanie przekłucia z limfy według zaleceń swojego piercera. Należy unikać dotykania świeżego piercingu i zachować ostrożność przy czesaniu, zakładaniu czapek, szalików, swetrów itp. Odradzamy również spanie na świeżo wykonanym conchu i zalecamy częste wymiany poszewek na czyste. Pamiętajmy, że nasze pupile i telefony także są źródłem bakterii i nie powinny mieć kontaktu z gojącym się przekłuciem.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ