Kolczyk w brwi - pielęgnacja, przeciwwskazania, cena
Mogłoby się wydawać, że przekłucie brwi swoje lata świetności ma już dawno za sobą. Nic bardziej mylnego, gdyż ten rodzaj piercingu powraca i to w wielkim stylu. Kolczyk w łuku brwiowym zdecydowanie nie jest dla każdego. To bardzo charakterystyczna ozdoba, dzięki której podkreślisz swoją indywidualność. Jeśli poważnie zastanawiasz się nad kolczykiem w brwi to w tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na jego temat.
Wariacją standardowego eyebrow piercing, który wykonywany jest pionowo, jest horizontal eyebrow piercing, czyli przekłucie wykonane poziomo, umiejscowione nad linią brwi po jej zewnętrznej stronie. Jest to piercing powierzchniowy, tak samo jak anti-eyebrow piercing, który umieszczony jest na krawędzi kości policzkowej. Na tego typu przekłucia zakładane są surfacebary lub microdermale. Coraz bardziej popularne stają się symetryczne kompozycje, wtedy często kolczyki umiejscowione są na środku obu łuków brwiowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykonanie dwóch lub trzech przekłuć obok siebie.
Kolczyk w brwi - na co należy zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, aby wykonać przekłucie w łuku brwiowym udaj się do profesjonalisty. Wybierając piercera sugeruj się jego doświadczeniem oraz portfolio, które zazwyczaj można znaleźć na mediach społecznościowych. Pomocne będzie także przeczytanie opinii na temat osoby wykonującej piercing. Zwróć uwagę na to, aby zabieg był wykonany jednorazową igłą w jałowych rękawiczkach z użyciem wysterylizowanych narzędzi oraz biżuterii. Materiał, z jakiego powinien być zrobiony kolczyk założony na świeże przekłucie to tytan, a odpowiednim kształtem biżuterii do standardowego piercingu brwi jest banan, czyli lekko wygięta sztanga. Piercer powinien dobrać rozmiar kolczyka do budowy łuku brwiowego oraz uwzględnić miejsce na opuchliznę, która pojawia się w pierwszym tygodniu po wykonaniu zabiegu. W ciągu kilku dni mogą także powstać siniaki w okolicy piercingu. Po pełnym wygojeniu się kanału przekłucia można wymienić kolczyk. Do brwi bardzo dobrze sprawdzą się kółeczka lub wyżej wspomniane banany. Biżuteria po zagojeniu może być dopasowana i zawsze warto zwrócić szczególną uwagę, na jakość materiału, z jakiego jest wykonana. Świetnym wyborem będzie biżuteria z tytanu lub metali szlachetnych.
Piercing brwi - jak dbać i czego unikać?
Cały proces gojenia się przekłucia brwi trwa zazwyczaj od 2 do 3 miesięcy. Może się on jednak wydłużyć z kilku przyczyn, m.in. nieodpowiedniej pielęgnacji. Kolczyk w brwi ma tendencję do migracji, a ciągłe zahaczanie znacząco zwiększa ryzyko odrzucenia ozdoby przez organizm. Dlatego należy być bardzo ostrożnym przy codziennych czynnościach takich jak ubieranie czy wycieranie twarzy ręcznikiem. Narażanie świeżego piercingu na promienie UV emitowane przez słońce lub solarium również może nieść za sobą niepożądane konsekwencje. Kolejną podstawową zasadą jest to, aby do świeżego kanału przekłucia dostawała się jak najmniejsza ilość bakterii. Można o to zadbać unikając korzystania z sauny oraz kąpieli w akwenach. Warto często wymieniać pościel na świeżą, w szczególności, gdy dostęp do łóżka mają zwierzęta, które jak wiadomo są siedliskiem bakterii. Należy uważać przy nakładaniu wszelkich kosmetyków na twarz i robić to tak, aby do kanału przekłucia nie dostał się żaden produkt. Oprócz tego należy oczyszczać przekłucie według zaleceń swojego piercera i nie wyciągać kolczyka z brwi aż do pełnego wygojenia się kanału przekłucia. W razie pojawienia się niepokojących zmian w obrębie świeżego piercingu należy skonsultować się ze swoim piercerem.
Jaka jest cena za kolczyk w brwi i od czego zależy?
Aktualnie koszt przekłucia brwi to około 150 zł, a na cenę wpływa wiele czynników. W dużych miastach koszt wykonania danego piercingu może być większy m.in. ze względu na wyższe koszty utrzymania lokalu. Zawód piercera wymaga ciągłej nauki i szkolenia się na przykład na zagranicznych konferencjach, więc na cenę zabiegu składają się też doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej piercing. W koszt usługi wchodzi także zakup autoklawu, igieł, narzędzi i produktów do dezynfekcji. W cenę przekłucia powinien wliczony być kolczyk, a sam zabieg wykonany być w możliwie najbardziej sterylnych warunkach. Po przekłuciu piercer ma obowiązek dokładnie omówić pielęgnację oraz udzielać konsultacji w przypadku komplikacji podczas gojenia.