Kolczyk w wardze, czyli jak wygląda przekłucie oraz okres gojenia

Jeśli lubisz przyciągać wzrok innych osób to kolczyk w wardze jest dla Ciebie. Przekłucie okolicy ust to doskonały sposób na podkreślenie swojego stylu i wyróżnienie się z tłumu. Coraz więcej osób chętnie eksperymentuje z taką formą ozdabiania ciała, jednak wciąż jest to piercing z kategorii ‘’dla odważnych’’. Kolczyk w wardze to bardzo szerokie pojęcie, ponieważ w tej części twarzy można wykonać wiele rodzajów przekłuć oraz tworzyć z nich ciekawe kompozycje. W tym artykule dowiesz się między innymi, jakie są odmiany piercingu w obrębie ust oraz jak dbać o świeży piercing.


Kolczyk w wardze – jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Na przestrzeni lat moda nieco się zmieniła. Kiedyś najpopularniejszymi rodzajami kolczyków w wardze były między innymi monroe i madonna. Obecnie zostały one przyćmione przez takie przekłucia jak medusa czy vertical labret. Ponadczasowy okazuje się center labret, ponieważ wciąż wiele osób się na niego decyduje.

Rodzaje kolczyków w wardze:

  • center labret - kolczyk znajdujący się na środku, pod dolną wargą,
  • side labret - kolczyk znajdujący się pod lewym lub prawym kącikiem ust,
  • vertical labret - kolczyk przechodzący pionowo przez środkową część dolnej wargi,
  • madonna - kolczyk znajdujący się nad prawym kącikiem ust,
  • monroe - kolczyk znajdujący się nad lewym kącikiem ust,
  • jestrum - kolczyk przechodzący pionowo od rynienki podnosowej przez środkową część górnej wargi,
  • medusa/philtrum - kolczyk znajdujący się w rynience podnosowej, pośrodku górnej wargi nad łukiem kupidyna,
  • ashley - kolczyk przechodzący przez środek czerwieni dolnej wargi,
  • smiley - kolczyk w wędzidełku górnej wargi.

Popularne kompozycje w wardze:

  • dahlia bites - dwa przekłucia znajdujące się przy obu kącikach ust,
  • cyber bites - dwa przekłucia znajdujące się na środku nad górną oraz pod dolną wargą (medusa i center labret),
  • dolphin bites - dwa przekłucia znajdujące się pod dolną wargą umiejscowione bliżej środka,
  • spider bites - dwa przekłucia blisko siebie znajdujące się pod kącikiem ust,
  • shark bites - po dwa przekłucia blisko siebie znajdujące się pod kącikami ust,
  • snake bites - dwa przekłucia znajdujące się pod kącikami ust,
  • angel bites - dwa przekłucia znajdujące się nad kącikami ust (monroe i madonna),
  • canine bites - cztery przekłucia: dwa pod oraz dwa nad kącikami ust,
  • mermaid bites - po dwa przekłucia blisko siebie znajdujące się nad kącikami ust,
  • styx bites - dwa center labrety umiejscowione pionowo, jeden pod drugim
  • venus bites - dwa przekłucia znajdujące się równolegle nad oraz pod kącikiem ust
  • devil bites - podwójne snake bites umiejscowione pionowo, jeden pod drugim

Oczywiście to tylko propozycje, bo w tworzeniu kompozycji ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Z każdego rodzaju przekłuć można wykonać różne konfiguracje a także łączyć kompozycje ze sobą.

Jak wykonuje się przekłucie w wardze krok po kroku?

Jest wiele poprawnych technik wykonania przekłucia w wardze, a wszystko zależy od preferencji i umiejętności danego piercera. Zabieg może być przeprowadzony na leżąco lub siedząco, z użyciem narzędzi lub bez, czyli z tzw. freehand’u. Przede wszystkim piercing powinien zostać wykonany za pomocą jednorazowej i sterylnej igły. Piercer zacznie od dokładnej dezynfekcji, a następnie zaznaczy jedną lub kilka propozycji przekłuć. Należy zwrócić uwagę na to czy osoba wykonująca zabieg używa wysterylizowanych narzędzi oraz czy rękawiczki, w których wykona piercing, są jałowe. Do większości świeżych przekłuć w okolicy ust odpowiednim modelem biżuterii jest labret, z wyjątkiem vertical labreta, do którego zakłada się banana, czyli lekko wygiętą sztangę. Wykwalifikowany piercer przełoży kolczyk wykonany z tytanu oraz dobierze odpowiednią długość biżuterii, uwzględniając pojawienie się opuchlizny w trakcie gojenia oraz szczegółowo omówi pielęgnację przekłucia.

Kolczyk w wardze – jak wygląda proces gojenia?

Przekłucia w obrębie ust, wykonane pojedynczo, goją się około 3 miesiące, a w przypadku kompozycji składającej się z kilku kolczyków czas regeneracji znacznie się wydłuży. Świeży piercing zrobiony w okolicy warg wiąże się z wystąpieniem niemałej opuchlizny, więc aby złagodzić ten objaw i zniwelować dyskomfort, w ciągu dnia warto pić dużą ilość zimnej wody oraz dwa razy dziennie płukać jamę ustną chłodnym naparem z szałwii. Po około dwóch tygodniach do miesiąca, gdy opuchlizna się zmniejszy, a kolczyk zacznie być za długi, warto udać się do swojego piercera na tzw. downsizing, czyli wymianę biżuterii na krótszą, po to by uniknąć ryzyka zniszczenia zębów i dziąseł. Po tak krótkim czasie kanał przekłucia będzie się jeszcze goił, dlatego wymieniany kolczyk nadal powinien być sterylny i wykonany z tytanu. Przez cały okres gojenia trzeba dbać o higienę jamy ustnej i starać się nie wprowadzać bakterii do świeżego kanału przekłucia. W tym celu należy wymienić szczoteczkę na nową, unikać obgryzania paznokci i wkładania do ust przedmiotów, które mogą mieć na sobie bakterie, a także zrezygnować z pocałunków oraz seksu oralnego. Aby gojenie przebiegało bezproblemowo trzeba również uważać na wszelkie podrażnienia, dlatego dotykanie świeżego przekłucia bez potrzeby i zabawa kolczykiem mogą wydłużyć ten proces. W jego trakcie należy także unikać spożywania gorących, ostrych i bardzo słonych potraw, picia alkoholu oraz żucia tytoniu i gumy.

Ile kosztuje zrobienie kolczyka w wardze przez specjalistę?

Szacunkowy koszt wykonania kolczyka w wardze u profesjonalisty to 150 zł. Na to pytanie jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na cenę wpływa wiele czynników. W dużych miastach koszt takiej usługi może być większy m.in. ze względu na wyższe koszty utrzymania lokalu. Ponadto zawód piercera wymaga ciągłej nauki i szkoleń, więc na cenę zabiegu składają się również wiedza, doświadczenie i umiejętności osoby wykonującej piercing. W koszt usługi wchodzi także zakup autoklawu, igieł, narzędzi i produktów do dezynfekcji. W cenę przekłucia powinien wliczony być kolczyk, a sam zabieg wykonany być w możliwie najbardziej sterylnych warunkach. Po przekłuciu piercer ma obowiązek dokładnie omówić pielęgnację oraz udzielać konsultacji w przypadku komplikacji podczas gojenia.

Ola Brunke

KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI PIERCINGU. SPRAWDŹ!