Labret kolczyk – czym się charakteryzuje?
Labret to model kolczyka, który doskonale nada się do wielu przekłuć w obrębie uszu i twarzy. Jest to pręcik, z jednej strony zakończony dyskiem, a z drugiej ozdobą w postaci klasycznej kulki lub innej dekoracyjnej końcówki. Wyróżnia się trzy rodzaje labretów: z gwintem wewnętrznym, zewnętrznym oraz bez gwintu (ang. push in). Ta forma biżuterii została zaprojektowana tak, że sprawdzi się świetnie zarówno do świeżych jak i wygojonych przekłuć.
Labret kolczyk – czym wyróżnia się na tle innych kolczyków?
Przede wszystkim ze względu na dostępność różnych rozmiarów, długość labreta można dopasować do anatomii danego miejsca. To sprawia, że jest on bardzo stabilny, komfortowy i bezpieczny, gdyż dobrze dobrany kolczyk zmniejsza ryzyko zahaczania przy codziennych czynnościach, czy ucisku podczas snu, do minimum. Ten rodzaj biżuterii jest także łatwy do spersonalizowania, ponieważ ma wymienne końcówki. Wystarczy odkręcić ozdobny element i zastąpić go innym. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, jakim gwintem zakończony jest labret, aby odpowiednio dobrać nakrętkę. Ogromną zaletę mają labrety z gwintem wewnętrznym oraz typu push in, ponieważ ograniczają one ryzyko podrażnienia kanału przekłucia podczas zakładania i zdejmowania, co niestety może zdarzyć się przy biżuterii z gwintem zewnętrznym.
W jaki sposób należy dobierać kolczyki typu labret?
Niezwykle istotne jest dopasowanie rozmiaru labreta do miejsca przekłucia. Inna długość będzie odpowiednia do chrząstki, a inna do wargi. Ze względu na pojawiającą się opuchliznę, na świeże przekłucie kolczyk zawsze musi być dłuższy, ale w tym przypadku, dobór długości zostawmy piercerowi. Po wygojeniu biżuteria powinna zostać dopasowana, a o parametry kolczyka do konkretnego przekłucia możesz zapytać swojego piercera. Do produkcji biżuterii stosuje się różne surowce. Wybór jest szeroki, począwszy od bardziej przystępnych cenowo tworzyw, takich jak stal chirurgiczna czy tytan, a skończywszy na droższych metalach szlachetnych. Zawsze jednak warto kierować się jakością, dlatego piercerzy polecają metale, które cechują się wysoką biokompatybilnością, takie jak tytan czy złoto. Wyznacznikami wyboru materiału są indywidualne potrzeby, więc podczas zakupu kolczyków należy wziąć pod uwagę między innymi swoje alergie oraz budżet.
Czy warto zdecydować się na kolczyki typu labret?
Odpowiedź jest prosta: tak. Labret to wyjątkowo wygodny model biżuterii, a możliwość wymiany nakrętek daje wiele możliwości stylizacji i tworzenie nietuzinkowych kompozycji. Dzięki temu podkreślisz swój styl i osobowość jak tylko chcesz. Dodatkowo decydując się na kolczyk z dobrej, jakości materiału, masz pewność, że posłuży Ci on na lata i będzie bezpieczny dla Twojego ciała.