Piercing – rodzaje, przeciwwskazania
Piercing to popularna forma wyrażania siebie, która wykonana w nieodpowiedni sposób może nieść za sobą przykre konsekwencje. Przekłuwanie ciała to nie zabawa, dlatego decyzja o jego zrobieniu powinna być przemyślana. Ważne jest, aby zabieg przeprowadził profesjonalny i doświadczony piercer, który stosuje odpowiednie procedury sterylizacji i dbałości o higienę. W tym tekście znajduje się wszystko co musisz wiedzieć na temat piercingu, więc jeśli zastanawiasz się nad ozdobieniem swojego ciała, to koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.
Piercing – co to jest?
Piercing to jedna z najstarszych form ozdabiania ciała, która przetrwała wieki i stała się integralną częścią współczesnej kultury. Choć dla niektórych piercing może pełnić funkcję jedynie estetyczną, to dla innych może on mieć głębsze znaczenie. Motywacje do przekłucia ciała mogą być różnorodne. Dla jednych to wyraz indywidualności i sztuki, sposób na wyrażenie siebie i swojej tożsamości. Inni natomiast mogą podejmować tę decyzję z powodów kulturowych, religijnych lub społecznych, gdzie piercing może symbolizować przynależność do określonej grupy lub wspólnoty. Niektórzy postrzegają piercing jako formę terapii czy ceremonii, która pomaga im przezwyciężyć traumę lub wyrazić swoje przeżycia.
Dla kogo wskazany jest piercing?
Piercing może być wskazany dla osób, które chcą eksperymentować z własnym stylem, wyrażać swoją osobowość i indywidualność poprzez ciało oraz dla tych, którzy cenią sobie sztukę i estetykę. Każdy typ piercingu może być wykonany z innego powodu, jednak zawsze przed przystąpieniem do przekłuwania warto skonsultować się z doświadczonym piercerem, aby być świadomym potencjalnego ryzyka związanego z procedurą. Profesjonalista zapewni także odpowiednią opiekę i ewentualną pomoc w trakcie gojenia się piercingu.
Jakie są rodzaje piercingu?
Istnieje wiele rodzajów piercingu, które mogą być umiejscowione w różnych częściach ciała. Można z nich tworzyć liczne kompozycje, tak aby jak najlepiej wyrazić swój styl i osobowość.
- Piercing uszu: obejmuje przekłucia płatków uszu oraz chrząstek (lobe, upper lobe, helix, flat, tragus, anti tragus, snug, daith, rook, conch, industrial, orbital).
- Piercing nosa: do najpopularniejszych należą przekłucie płatka nosa (nostril), przegrody nosowej (septum) oraz nasady nosa (bridge).
- Piercing brwi: standard eyebrow, horizontal eyebrow.
- Piercing pępka: standard navel, reverse navel.
- Piercing w obrębie wargi: może to być kolczyk umieszczony centralnie pod dolną wargą, nad górną wargą, po bokach a także na samej wardze (central labret, side labret, ashley, medusa, jestrum, vertical labret, madonna, monroe, dahlia, cheeks).
- Piercing w jamie ustnej: obejmuje przekłucie języka (standard tongue, venom) oraz wędzidełka.
- Piercing intymny: obejmuje przekłucia sutków i genitaliów.
- Przekłucia powierzchniowe: to rodzaj przekłuć, które można wykonać w obrębie całego ciała np. na twarzy lub dekoldzie (surface, microdermal).
Jakie są przeciwwskazania do piercingu?
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu piercingu warto wziąć pod uwagę pewne przeciwskazania. Należą do nich m.in.:
- Choroba i antybiotykoterapia.
- Ciąża i karmienie piersią.
- Skłonność do powstawania bliznowców.
- Problemy medyczne - osoby z niektórymi schorzeniami, takimi jak choroby serca czy zaburzenia krzepnięcia krwi, powinny skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do przekłucia ciała.
- Planowane wakacje nad wodą.
Przekłucie ciała niesie za sobą ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego, szczególnie gdy nie są przestrzegane odpowiednie zasady higieny. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń swojego piercera i konsultowanie się z nim w razie komplikacji.