Czym jest domena publiczna i jak może z niej korzystać tatuator?

Poradnik tatuażysty lip 05, 2022

Pierwszy raz słyszysz o czymś takim jak domena publiczna? Wiesz, że są tam darmowe zdjęcia, grafiki i wzory z jakich możesz legalnie korzystać i przekształcać je na tatuaże? Nie? Już wyjaśniamy, jak to działa po kolei. Zacznijmy od tego czym w świetle prawa jest domena publiczna oraz jak z niej korzystać.

Domena publiczna jest to zbiór utworów, gdzie prawa autorskie majątkowe wygasły lub utwory nigdy nie były kwalifikowane do objęcia ich tym prawem, ponieważ nie wykazywały wysokiego poziomu twórczego. Jest to tak zwane dobro wspólne, dziedzictwo kulturowe, należących do wszystkich zasobów niematerialnych o podstawowym znaczeniu dla społeczeństwa, tak jak do każdego należy język, przestrzeń publiczna i środowisko naturalne. Co należy pamiętać, prawo autorskie osobiste jest niezbywalne, toteż jeśli używasz w swoim projekcie tatuażu np. Obrazu "Narodziny Wenus" należy podać kto jest jego autorem, czyli w tym przypadku Sandro Botticelli. Na pewno nasuwa Ci się już pytanie, gdzie można znaleźć tą “domenę publiczną”. Już spieszymy Ci z odpowiedzią.

Do domeny publicznej zaliczają się wszystkie utwory, gdzie od roku śmierci twórcy minęło 70 lat, a prawa te nie zostały przedłużone, czyli na przykład nie zostały zarejestrowane jako znak towarowy. I to należy zapamiętać. Przy projektowaniu inspirowanego tatuażu, należy sprawdzić datę śmierci twórcy dodać do niej 70 lat i dowiesz się czy możesz użyć jego grafiki, skopiować, przekształcić czy tylko się zainspirować. Jeśli, inspirujesz się żyjącym artystą, odpowiedź jest prosta, należy uważać, ponieważ możesz zostać posądzonym o plagiat.

Przydatne bazy danych z darmowymi grafikami do wykorzystania, do których warto zajrzeć to na przykład:

- Public Domain Pictures.net – zdjęcia i grafiki
- Polona.pl – zasoby Biblioteki Narodowej, bardzo dużo gotowych wzorów na tatuaże.
- Europeana.eu – biblioteka cyfrowa
- Skitterphoto – baza zdjęć i grafik
- Pexels – baza wysokiej jakości zdjęć
- Kaboompics – baza zdjęć

Przykładowe rysunki z domeny publicznej, które można skopiować bezpłatnie na wzór tatuażu:

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego powyżej są również zasoby ze zdjęciami, otóż jako tatuator zapewne tworzysz wizualizacje projektów, ale żeby robić to zgodnie z prawem, należy korzystać również, ze zdjęć, które są w domenie publicznej. Jeśli, na przykład chcesz klientowi "przybliżyć" projekt, jak będzie wyglądać na skórze, dobrym jest wykorzystywanie zdjęć z domeny lub takich, gdzie fotografowie zrzekli się praw autorskich majątkowych. Jest ich pełno na stronie pexels.pl, na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.

Kolejną rzeczą, jaka Ci się przyda, jako tatuatorowi to dostęp do różnych czcionek. Jak wiadomo nie wszystkie czcionki są dostępne do kopiowania, stąd spieszymy Ci z pomocą. Google Fonts, to to czego szukasz. Tysiące różnych czcionek, których jak podaje strona "możesz używać bezpłatnie w twoich projektach drukowanych, digital, komercyjnie lub jak tylko chcesz".

Ciekawostka na sam koniec, wiesz, że 1 stycznia jest to Dzień Domeny Publicznej, a sam wybrany termin nie jest przypadkiem. Prawa autorskie majątkowe wygasają z końcem roku kalendarzowego, a pierwsze w Polsce obchody zorganizowali przedstawiciele Fundacji Nowoczesna Polska.

Patrycja Ranc

Artystka z Warszawy. Pod pseudonimem Patosztuki pokazuje swoje poczynania artystyczne (malarstwo, tatuaże, digital). Na blogu "Legalne tatuaże" porusza zaś kwestie plagiatu w branży tattoo.

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.