Prawo tuszu: Jakie rodzaje odpadów są wytwarzane w studiu tatuażu?

Nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że w trakcie tatuowania powstają odpady. Za odpady uważa się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. Przykładowo w trakcie sesji tatuowania ręcznik papierowy wykorzystywany do przecierania skóry, po jego wykorzystaniu staje się odpadem i to odpadem medycznym.

Odpady to wszystkie substancje lub przedmioty powstałe w wyniku działalności człowieka, a także pozostałości po ich produkcji, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub obowiązany jest do ich pozbycia się.

Odpady komunalne

To odpady takie jak te, które powstają w naszych domach, pod warunkiem, że nie zawierają odpadów niebezpiecznych. Do tej grupy zaliczmy odpady, które powstają w części socjalnej dla pracowników. Nie podlegają one obowiązkowi ewidencji. Są traktowane tak samo jak odpady komunalne w gospodarstwach domowych.

Odpady medyczne

Odpady medyczne to „odpady powstające w związku z udziałem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny”. Po przeczytaniu tej definicji moglibyśmy dojść do wniosku, że w studiu nie wytwarza się odpadów medycznych. Jednak taki wniosek byłby błędny.

Ustawa znajduje doprecyzowanie w Rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie katalogu odpadów z dnia 2 stycznia 2020 r. W Rozporządzeniu znajdziemy listę rodzajów odpadów. Interesujące nas odpady medyczne należą do grupy 18. Grupy dzielą się na podgrupy i rodzaje, a każdy rodzaj posiada swój kod. Odpowiednim dla studiów tatuażu jest kod: 18 01 03*, przy którym znajdujemy zapis:

„Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt.”

Odpady opatrzone kodem 18 01 03* stanowią grupę odpadów zakaźnych. Gwiazdka na końcu kodu oznacza, że odpady są niebezpieczne. Do tego katalogu możemy zaliczyć igły, chusteczki, podkłady. W trakcie tatuowania dochodzi do przerwania ciągłości tkanki, nakłucia powodują delikatne krwawienie. Krew i osocze są usuwane przez tatuatora za pomocą papierowych podkładów / ręczników. Podkłady z krwią czy igły są odpadami niosącymi ryzyko zakażenia, przez co są uznawane za niebezpieczne.

Podział odpadów medycznych

1. medyczne zakaźne
2. medyczne zakaźne o ostrych krawędziach
3. medyczne wysoce zakaźne, czyli takie co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że zawierają biologiczne czynniki chorobotwórcze
4. niebezpieczne inne niż zakaźne
5. medyczne inne niż niebezpieczne

Odpady niebezpieczne

Odpady niebezpieczne oznaczają odpady wykazujące co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych, wskazanych m.in. w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1357/2014 z dnia 18 grudnia 2014 r. Katalog odpadów niebezpiecznych jest duży. Do substancji niebezpiecznych są zaliczane m.in. odpady o właściwościach: wybuchowych, żrących, toksycznych, rakotwórczych czy zakaźnych.

Powyższe oznacza, że wszystkie odpady zakaźne zakwalifikujemy jako odpady niebezpieczne, jednak nie wszystkie odpady niebezpieczne są zakaźne.

Natomiast w grupie odpadów medycznych nie wszystkie podgrupy zostały uznane przez ustawodawcę jako odpady zakaźne, a w konsekwencji niebezpieczne. Zrozumienie tych zależności jest ważne dla prawidłowego postępowania z odpadami w studiu tatuażu, dlatego przygotowałam Wam ilustrującą to grafikę.

Napisz do mnie  

Można się ze mną kontaktować mailowo: kontakt@prawotuszu.pl, przez moją stronę www.prawotuszu.pl, Instagrama i przez FB Prawo tuszu.