Prawo tuszu: Jak pakować i przechowywać odpady medyczne w studiu tatuażu?

W studiu tatuażu w trakcie sesji wytwarzamy odpady medyczne o kodzie 18 01 03*, do tej podgrupy możemy zaliczyć m.in.: igły, chusteczki, ręczniki papierowe czy podkłady. Odpady o wskazanym kodzie możemy zaliczyć, w zależności od sytuacji do zakaźnych lub wysoce zakaźnych odpadów medycznych.

Zdolność prawidłowego zakwalifikowania odpadów, nie tylko, jako odpadów, ale jako odpadów medycznych i to właściwej grupy, wpływa na możliwość wywiązania się z obowiązku właściwego postępowania przy gromadzeniu odpadów medycznych w pojemnikach lub workach w miejscach ich powstawania oraz przy wstępnym magazynowaniu odpadów medycznych.

Obchodzenie się z odpadami medycznymi zostało uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi.

Pakowanie odpadów medycznych zakaźnych

Odpady medyczne zakaźne zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników lub worków jednorazowego użycia z folii polietylenowej, koloru czerwonego, wytrzymałych, odpornych na działanie wilgoci i środków chemicznych, z możliwością jednokrotnego zamknięcia. Z wyjątkiem odpadów medycznych o ostrych końcach i krawędziach (czyli igieł), które zbiera się w miejscu ich powstawania do pojemników jednorazowego użycia, sztywnych, odpornych na działanie wilgoci, mechanicznie odpornych na przekłucie lub przecięcie.

Pakowanie odpadów medycznych wysoce zakaźnych

Zasadniczo pakujemy je tak samo, jak w przypadku odpadów medycznych zakaźnych, ale ten czerwony worek po zamknięciu umieszczamy w drugim worku spełniającym te same wymagania.

Dla odpadów medycznych o ostrych końcach używamy pojemnika, ale w przypadku odpadów wysoce zakaźnych musi on być koloru czerwonego. Powyższe stanowi opakowanie wewnętrzne.

Po umieszczeniu w opakowaniu wewnętrznym musimy jeszcze przygotować opakowanie zewnętrzne. Opakowanie zewnętrzne to pojemnik koloru czerwonego, wytrzymały, odporny na działanie wilgoci i środków chemicznych, wykonany w sposób umożliwiający dezynfekcję, z możliwością szczelnego zamknięcia.

Pojemniki lub worki zapełnia się, co najwyżej do 2/3 ich objętości w sposób umożliwiający ich bezpieczne zamknięcie. Niedozwolone jest otwieranie raz zamkniętych pojemników lub worków jednorazowego użycia.

Opisywanie worków i pojemników z odpadami medycznymi

Na workach lub pojemnikach muszą się znaleźć takie informacje jak:

1. kod odpadów medycznych w nim przechowywanych;
2. nazwa wytwórcy odpadów medycznych;
3. numer REGON wytwórcy odpadów medycznych;
4. data i godzina otwarcia (rozpoczęcia użytkowania);
5. data i godzina zamknięcia.

Wstępne magazynowanie odpadów medycznych

Po posprzątaniu stanowiska i zapakowaniu odpadów medycznych w odpowiedni sposób, jesteśmy zobowiązani do ich przechowania do czasu odbioru przez firmę, z którą mamy podpisaną umowę na ich odbiór. To przechowywanie odpadów przez ustawodawcę jest nazywane wstępnym magazynowaniem.

Wstępne magazynowanie odpadów medycznych o kodach 18 01 03* powinno odbywać się w temperaturze do 18ºC, z tym, że od 10ºC do 18ºC może odbywać się tak długo, jak pozwalają na to ich właściwości, jednak nie dłużej niż 72 godziny. Natomiast w temperaturze do 10ºC – nie dłużej niż 30 dni. Odpady medyczne wysoko zakaźne mogą być przechowywane w miejscu ich powstawania do 24 godzin.

Wymogi dla pomieszczenia do magazynowania odpadów medycznych

Pomieszczenie do magazynowania odpadów medycznych musi:

1. posiadać niezależne wejście;
2. być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;
3. posiadać ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;
4. być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;
5. posiadać drzwi wejściowe bez progu, których szerokość i wysokość gwarantuje swobodny dostęp;
6. posiadać miejsca lub boksy wydzielone i oznakowane w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych, a w przypadku magazynowania odpadów medycznych w oznakowanych, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach dopuszcza się brak wydzielonych boksów;
7. być wyposażone w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz pomieszczenia;
8. posiadać wentylację zapewniającą podciśnienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza; dopuszcza się zastosowanie wentylacji grawitacyjnej pod warunkiem magazynowania odpadów medycznych w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub kontenerach i oznakowanych w zależności od rodzaju magazynowanych odpadów medycznych;
9. posiadać zabezpieczenia techniczne przed rozprzestrzenianiem się magazynowanych odpadów medycznych, obejmujące również gromadzenie ewentualnych odcieków z tych odpadów.

Wymogi dla urządzeń chłodniczych i lodówek na odpady medyczne

Stacjonarne urządzenie chłodnicze na odpady medyczne powinno:

1. być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;
2. posiadać ściany i podłogi wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;
3. być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;
4. posiadać drzwi wejściowe bez progu, których szerokość i wysokość powinna gwarantować swobodny dostęp;
5. być wyposażone w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz urządzenia;
6. posiadać zamknięcie drzwi wejściowych umożliwiające ich otwarcie od wewnątrz;
7. posiadać przedsionek przed wejściem do urządzenia.

Przenośne urządzenie chłodnicze, czyli „lodówka” na odpady medyczne powinno:

1. posiadać wnętrze wykonane z materiałów gładkich, łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynfekcję;
2. być zabezpieczone przed dostępem owadów, gryzoni oraz innych zwierząt;
3. być zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych;
4. być wyposażone w termometr do pomiaru temperatury wewnątrz urządzenia.

Pomieszczenie na odpady medyczne

Przy pomieszczeniu na odpady medyczne oraz przy stacjonarnym urządzeniu chłodniczym na odpady medyczne powinno się zapewnić dostęp do umywalki z bieżącą zimną i ciepłą wodą, jak również wydzielić miejsce do przechowywania czystych oraz zbierania brudnych środków ochrony indywidualnej. Natomiast w sąsiedztwie przenośnego urządzenia chłodniczego na odpady medyczne, zapewnia się dozownik ze środkiem do dezynfekcji rąk, podajnik na czyste rękawiczki jednorazowe oraz pojemnik na zużyte rękawiczki jednorazowe.

Wysokość administracyjnej kary pieniężnej

Ustawodawca, aby zmobilizować do przestrzegania przepisów ustawy o odpadach przewidział grzywny, nakładanie administracyjnych kar pieniężnych i karę aresztu.

Administracyjna kara pieniężna za naruszenie m.in. przepisów o zbieranie i magazynowanie odpadów niezgodnie z wymaganiami, wynosi nie mniej niż 5000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł, a jeśli jest nakładana po raz kolejny wymierza się ją w dwukrotnej wysokości. Warto, więc zadbać o odpowiednie zbieranie i magazynowanie odpadów w studiu tatuażu.

Napisz do mnie  

Można się ze mną kontaktować mailowo: kontakt@prawotuszu.pl, przez moją stronę www.prawotuszu.pl, Instagrama i przez FB Prawo tuszu.