Tatuaż a słońce 2 lata ago

Tatuaż a słońce | Photo by Eric L Heureux on Unsplash

Codzienna ekspozycja na słońce powinna być umiarkowana i kontrolowana, tak radzą wszystkie poradniki. Jego nadużywanie wpływa niekorzystnie na zdrowie. W przypadku tatuaży, szczególnie świeżych, trzeba podejść do tematu bardziej rygorystyczne. Trzeba wiedzieć, że słońce to naturalny wróg tatuaży i żaden tatuaż nie powinien być wystawiany na długie działanie promieni ultrafioletowych.

Skóra pod wpływem promieni słonecznych nagrzewa się, co pobudza do działania krwinki znajdujące się w pobliżu barwnika wprowadzonego pod skórę. Przyśpiesza to stopniowe blaknięcie tatuażu, kolory robią się  jaśniejsze i mniej ostre. Najbardziej narażony na blaknięcie jest żółty, złoty, zielony i biel.  Skutki takiej ekspozycji na słońcu zauważymy po latach, nie od razu.

Nowy tatuaż a opalanie

Obowiązuje całkowity zakaz wystawiania tatuażu na działanie promieni słonecznych w pierwszych tygodniach po jego zrobieniu. Korzystanie ze słońca jest możliwe po zastosowaniu zabezpieczenia w postaci środka przeciwsłonecznego. Może on jednak zawierać składniki wpływające na przedłużenie gojenia i dlatego tak ważne jest aby poczekać z ekspozycją do całkowitego zagojenia skóry.

Pielęgnacja tatuażu latem

Tatuaż goi się około cztery tygodnie. Po tym okresie zalecane jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych na odsłoniętą skórę – przez cały rok z filtrem SPF 20, latem SPF 50. Podczas kąpieli wodnych zalecane jest stosowanie kremów wodoodpornych. Średnia odporność takich kremów wystarcza na 40 min pływania.

Pamiętaj też o kosmetykach ochronnych również zimą i w pochmurne dni, a szczególnie gdy jesteś w górach lub na terenie zaśnieżonym.